Mandagus kreipimasis anglų kalba. Mandagiausias prašymas rusų kalba Mandagūs prašymai rusų kalba

Pamokos tema: Mandagūs žodžiai. Prašymas.

Pamokos tikslas: išmokyti taisyklingai parašyti prašymą.

Užduotys:

Švietimas: mokyti naudotis įvairiomis mandagumo išraiškos priemonėmis; supažindinti su etiketo prašymo išraiškomis; mokyti pasirinkti tinkamas priemones prašymui išreikšti konkrečiai situacijai; naudoti intonaciją kaip priemonę mandagiai pateikti prašymus.

Švietimas: lavinti vaikų kalbą, mąstymą, žodyną.

Švietimas: ugdyti bendravimo kultūrą.

Įranga: pristatymas „Mandagumas nuo mažens“ (1 priedas) , multimedijos įranga, pasakų įrašymas A.S. Puškinas, animacinių filmų „Papūgos palaidūno sugrįžimas“, „Liūto jauniklis ir vėžlys“ įrašas, V. Osejevos istorija „Stebuklingas žodis“ (2 priedas) , užduočių kortelės, mandagių žodžių žodynas.

Per užsiėmimus

I. Organizacinis momentas

Sveiki bičiuliai! Malonu susipažinti. Pasisveikinkime vieni kitus su šypsenomis.

Ačiū, atsisėsk.

Vaikinai, ar manote, kad turime paprastą pamoką? (Nr.) Ir kodėl?

Jūs teisus, šiandien turime ne eilinę, o kelionių pamoką. Pakelkite ranką, mėgstantys keliauti. Kodėl? ( Sužinosite kažką naujo ir įdomaus.)

Mes taip pat išsikelsime šį tikslą. Šiandien pamokoje išmoksime daug naujų dalykų ir leisimės į kelionę į kino studiją „Mandagumas nuo mažens“. ( 1 priedas, 1 skaidrė)

II. Pagrindinių žinių atnaujinimas. Ugdymo problemos teiginys

Ką reiškia būti mandagiam? (Žinokite taisykles.)

Yra žodynas, vadinamas aiškinamuoju. Šis žodynas paaiškina žodžių reikšmes.

Aiškinamajame Sergejaus Ivanovičiaus Ožegovo žodyne apie mandagų žmogų sakoma taip: „Mandagus – laikantis padorumo taisyklių, išauklėtas“. (1 priedas, 2 skaidrė)

Kur reikėtų laikytis padorumo taisyklių?

Mandagumas yra viena iš svarbiausių gerai išauklėto žmogaus savybių. Anksčiau žodis „vezha“ reiškė „ekspertas“ – išmanantis padorumo taisykles ir gero požiūrio į žmones išraiškos formas. (1 priedas, 2 skaidrė)

Kasdieniame mandagaus žmogaus gyvenime visada yra žodžių, kuriuos mes vadiname „stebuklinga“. Šių žodžių pagalba netgi galite sugrąžinti gerą nuotaiką nuliūdusiam ar įsižeidusiam žmogui.

III. Kalbos apšilimas

Prašau, pažiūrėk, ar čia kažkas parašyta ant durų? (1 priedas, 3 skaidrė)

Skaitykite su skirtinga intonacija. (1 priedas, 3 skaidrė)

Prašau, neslyskite nuo turėklų!
Galite įkliūti į krokodilų dantis!
Jie slypėjo kiekvienoje platformoje
Ir kiekvieną, kuris išsikrausto, griebia už kulnų.
Ir jie nutempti į Afrikos Nilo dugną.
Prašau, neslyskite nuo turėklų!

IV. Pamokos temos ir tikslo perteikimas

Vaikinai, tai paslaptingas ženklas. Jame paslėpta mūsų kelionių pamokos tema. Prašau pasakyti, ko jie mūsų prašo? Kaip manote, apie ką bus mūsų kelionė į kino studiją? (Mandagūs žodžiai.)

Teisingai. Mūsų pamokos tema: Mandagūs žodžiai. Prašymas. (1 priedas, 4 skaidrė)

Šiandien turime atsakyti į klausimus:

  • Kas yra prašymas?
  • Kaip teisingai klausti ir kokius „stebuklingus“ žodžius vartoti?
  • Kuo skiriasi prašymas ir užsakymas?

(1 priedas, 4 skaidrė)

V. Naujos medžiagos mokymasis

Kas yra prašymas? Kalbėkitės poromis.

Kol vaikinai galvoja, žiūrėk (vaikas žiūri į žodyną), koks apibrėžimas pateiktas aiškinamajame žodyne.

Taigi, kas yra prašymas? (Kai vienas žmogus mandagiai klausia kito.)

Skaityti. (1 priedas, 5 skaidrė) Prašymas yra kreipimasis į ką nors, raginantis ką nors padaryti.

Raskite pagrindinius šio apibrėžimo raktinius žodžius. (Kreiptis, skambinti.) (1 priedas, 5 skaidrė)

Kviečiame pasiklausyti studijoje padarytų įrašų ir išsiaiškinti, kurio veikėjo kalboje yra prašymas. (Įrašo garsus.)

Ar sužinojote, iš kokio kūrinio šis įrašas?

Tęsiame kelionę per kino studiją.

Turiu du padėjėjus. Dabar jie pateiks jums trumpą sceną.

Scena

Kėdė. Du vaikai. Vienas be žodžių prašo kito duoti kelią.

Ir jūs turite nuspręsti, ką jie darys.

Ką jie darė? (Jie kažko prašė.)

Kaip buvo išreikštas šis prašymas? (Naudojant rankas.)

Kaip vadinamas rankų ir kūno judėjimas? (Gestas.)

(1 priedas, 6 skaidrė)

Ko trūko scenoje? (Žodžiai.)

Kino studijoje filmuojamas filmas vaikams pagal Valentinos Oseevos apsakymą „Stebuklingas žodis“. (2 priedas). Aktoriai, prašau užimti savo vietas. Veikėjai: senoliui - .., Pavlikas - .., sesuo Lena - .., močiutė - .., autorė - ... ( Dramatizuokite istorijos ištrauką.)

Vaikinai, turite atidžiai klausytis ir pasakyti, apie kokį žodį mes kalbame.

Vaikinai, kokį žodį senis pasakė Pavlikui? (Prašau.) Teisingai.

Tęsiamas ištraukos dramatizavimas.

Kodėl berniukas norėjo grįžti pas senį?

Be to, kodėl šis žodis vadinamas „stebuklingu“? (Pakeičia nuotaiką, keičia kitų žmonių požiūrį.)

Tačiau yra ir kitų žodžių, kuriuos reikia atsiminti ir vartoti savo kalboje. (1 priedas, 7 skaidrė)

Paskaitykime jas Mandagių žodžių žodyne.

Perskaitykite pirmojo stulpelio žodžius, ... skaitykite antrojo stulpelio žodžius.

Su šiomis frazėmis kurkime sakinius-prašymus. (1 priedas, 7 skaidrė) Kokius posakius prisimeni?

Norėdami įvykdyti prašymą (1 priedas, 8 skaidrė) Ką turėtumėte naudoti savo kalboje? (Mandagūs žodžiai.)

Kaip ištarti mandagius žodžius ? (Tyliu balsu, žiūrint tiesiai į akis žmogui, su kuriuo kalbate.) (1 priedas, 8 skaidrė)

Vaikinai, ar manote, kad po šių žodžių norite išpildyti prašymą? (1 priedas, 8 skaidrė)

FIZMINUTĖ

Dabar išmoksime kompetentingai išreikšti prašymą. (1 priedas, 9 skaidrė)

1. Apeliacija.
2. Prašome padėti.
3. Dėkingumas.

Prašymas turi būti pateiktas tokia seka.

Nuo ko pradėti? Jei tai jūsų bendraamžis, kreipsimės į jį vardu. O jei suaugęs – pagal vardą ir patronimą.

Šiandien mums labai pasisekė: kino studijoje „Mandagumas nuo mažens“ mums siūlo būti scenaristais ir rašyti savo scenarijų.

Istorijos užrašomos ant kortelių, kurios guli ant jūsų stalų.

Užduotis Nr.1. Skaityti. Pateikite užklausą naudodami „Mandagių žodžių žodyną“ ir planą.

1 situacija. Susirgai ir neatėjai į mokyklą. Turiu žinoti savo namų darbus kitai pamokai.

2 situacija. Piešimo pamoka.

1 istorija. Susirgai ir neatėjai į mokyklą. Turite išsiaiškinti savo namų darbus. Nemėgstantys ilgai galvoti, gali jį rinktis.

2 sklypas. Piešimo pamoka. Tiems vaikinams, kurie mėgsta fantazuoti.

Pakelkite ranką, jei jau apsisprendėte dėl sklypo. Atidžiai klausykite užduoties: turite pateikti užklausą naudodami „Mandagių žodžių žodyną“, kurį turite ant stalų, ir planą.

Kas pasiruošęs? Prašau. Kas pasirinko kitokią situaciją? Ačiū. Tikiuosi, kad kiti taip pat pateikė kompetentingų prašymų.

Kelionė per kino studiją tęsiasi. Perskaitykite ištrauką iš Aleksejaus Tolstojaus pasakos „Auksinis raktas arba Pinokio nuotykiai“. Ir nustatykite, ar Malvina pasinaudojo prašymu kalbėdama su Buratino.

2 užduotis. Perskaitykite ištrauką iš Aleksejaus Tolstojaus knygos „Auksinis raktas arba Buratino nuotykiai“ ir išsiaiškinkite, ar Malvina pasinaudojo prašymu kreipdamasi į Buratino.

Tada mergina jam griežtai pasakė: Ištrauk iš po savęs koją ir nuleisk po stalu. Nevalgykite rankomis, tam skirti šaukštai ir šakutės.

Taigi, ką Malvina naudojo kreipdamasi į Pinokį? (Įsakymas.) Ką ji padarė? (Užsakyta.) (1 priedas, 10 skaidrė)

Kokius žodžius ji vartojo? Pabrėžk juos.

Kodėl Malvina Pinokį vadina „tu“, jei jie yra tokio pat amžiaus?

- Prašome apibrėžti skirtumą tarp užsakymo ir užklausos? (1 priedas, 11 skaidrė)

Prašyme yra stebuklingų žodžių, bet tvarka? (Nr.)

Prašymas pildomas į valias, bet užsakymas? (Būtina.)

Dabar grįžkime prie ištraukos iš pasakos „Auksinis raktas arba Pinokio nuotykiai“. Kaip turėjai pasakyti Malvinai, kad Pinokis norėtų viską daryti?

Pataisykite Malvinos žodžius.

VI. Konsolidavimas

Kino studijoje „Mandagumas nuo mažens“ jie siūlo būti kritikais. Kas tie kritikai? ( Kas kritikuoja darbą.)

Kritikai yra žmonės, kurie vertina darbus (Filmai, knygos.)

Reikia įvertinti darbą ir pasakyti, kas yra prašymas, o kas – užsakymas. (1 priedas, 12, 13 skaidrės)

(Įrašyti animacinius filmus.)

VII. Pamokos santrauka

Taigi mūsų pamoka-kelionė baigėsi.

Pažiūrėkime, ar atsakėme į visus klausimus? (1 priedas, 14 skaidrė)

Mieli vaikinai, esu tikras, kad viskas, ko išmokote šiandien, tikrai padės jums gyvenime. Įvairiose gyvenimo situacijose galėsite parodyti save kaip mandagų žmogų, su kuriuo malonu bendrauti ir malonu suteikti jam džiaugsmo.

Šis mano prašymas bus skirtas vaikams, kuriuos jau šiek tiek pažinau. Prašau būti mandagiems ne tik žodžiais, bet ir darbais.

O kaip suvenyrą noriu jums padovanoti „Mandagių žodžių žodynus“, kurie jums pasitarnaus kaip užuomina.

Tikslai ir siekiai

— mokyti vaikus mandagių prašymų ir mandagių atsisakymų.

Preliminarus darbas

L. Kvitko eilėraščio „Ana-Vanna - brigadininkė“ pastatymas.

Klasės progresas

Mokytojo įžanginė kalba

Mokytojas. Labai dažnai į jus kreipiamasi su įvairiais prašymais. Kai kuriuos prašymus galite patenkinti su malonumu, o kitų – ne. Kaip teisingai atsisakyti ir teisingai paklausti, jei reikia pagalbos? To išmoksime šios dienos pamokoje.

J. Brzechwa poemos iš rinkinio „Skruzdėlė“ aptarimas

Jie tarė jaučiui:

- Mielas jauti!

Prašau paimk mane

- Na, čia dar vienas,

Buvo medžioklė!

Bet koks

Diskusijos klausimai:

- Kaip tu paklausei jaučio? (mandagiai)

– Ar jautis mandagiai atsisakė?

- Ką gali pasakyti apie jautį? (Jautis yra grubus, nekultūringas, neišmanantis.)

Mokytojas. Įsivaizduok, kad tu ir aš atėjome į kiaulidę pasižiūrėti paršelių. Bet paršelių šeimininkas mums to daryti neleidžia.

L. Kvitko poemos „Ana-Vanna – brigadininkė“ dramatizacija

- Anna-Vanna, mūsų būrys

Nori pamatyti paršelius!

Mes jų neįžeisime:

Pažiūrėkime ir išeikime.

- Išeik iš kiemo

Geriau neklausk!

Pats laikas maudyti paršelius

Ateik rytoj.

- Anna-Vanna, mūsų būrys

Nori pamatyti paršelius

Ir palieskite nugaras -

Ar daug šerių?

- Išeik iš kiemo

Geriau neklausk!

Pats laikas šerti paršelius

Ateik rytoj.

- Anna-Vanna, mūsų būrys

Nori pamatyti paršelius.

Stigmos – su snukiais?

Ar uodegos nertos?

- Išeik iš kiemo

Geriau neklausk!

Paršeliams laikas miegoti,

Tada grįžk.

- Anna-Vanna, mūsų būrys

Nori pamatyti paršelius!

- Išeik iš kiemo

Palaukite iki ryto

Mes jau uždegėme žibintus -

Paršeliai nuėjo miegoti.

Mokytojas. Ar galima sakyti, kad vaikinai mandagiai paklausė meistro, o meistras mandagiai atsakė?

Praktinis darbas „Kaip mandagiai paklausti?

Mokytojas. Dirbkime poromis ir prisiminkime visus žodžius, kuriuos galima vartoti mandagiuose prašymuose.

1. Būkite malonūs!

2. Prašau, mieloji!

3. Prašau!

4. Būkite malonūs!

Kodėl kartais mus atstumia? (Vaikų atsakymai.)

V. Koržico apsakymo „Bad Candy“ skaitymas ir aptarimas

Vieną dieną Merikei su tėčiu einant į parduotuvę, jam iš kišenės iškrito saldainis. Merikė pasilenkė, paėmė saldainį ir suspaudė jį kumštyje. Niekas, išskyrus tėtį, to nepastebėjo. Kai jie išėjo iš parduotuvės, Merike paklausė:

- Nori, kad duočiau tau pusę?

Tėtis nieko nesakė. Tada jis pasakė:

- Ačiū, nenoriu. Man nepatinka šis saldainis.

- Kodėl? - Merikė buvo atsargi.

„Na, tai tiesiog ne mano skonio...“ tėtis gūžtelėjo pečiais.

- Nes šis saldainis nuo to vaikino?

- Tikriausiai, - sutiko tėtis. Merike tvirčiau suspaudė saldainį rankoje ir pasakė:

– Šis vaikinas tikriausiai turi visą maišą saldumynų.

- Galbūt jis buvo, - sutiko tėtis. - O gal ir nebuvo.

Po šių tėčio žodžių Merikai saldainiai nebepatiko.

- Žinai, tėti, - pasakė ji. „Verčiau atiduosiu šį saldainį Artūrui“.

- Kodėl Artūras? – nustebo tėtis.

- Nes Artūras dar mažas ir nesupranta, kad šis saldainis niekam nepatinka.

Tėtis nieko nesakė. Aš tik atsidusau.

Mokytojas. Kodėl popiežius atsisakė Merikės pasiūlymo?

Mokymai „Išmok mandagiai atsisakyti“

Mokymai vyksta poromis. Pirma, vienas poros narys prašo kažko kito, o kitas turi mokėti mandagiai atsisakyti. Tada dalyviai keičiasi vaidmenimis.

G. Glušnevo poemos „Kaimyno šuniukas“ aptarimas

Jie pririšo šuniuką prie grandinės,

Šalta grandinėlė trumpa...

Per metus

Ateik pas jį -

Tai jį suplėšys.

O dabar jis

Tyliai verkia

Liūdnas kuodas

Jis slepia jį po letenomis.

Man tai verta

Prieik arčiau -

Skubiai laižo man ranką:

"Leisk man eiti,

Paleisk."

Nuleidžiu akis:

Tu ne mano.

Suprask,

Liūdna, aš einu namo.

Jei būčiau milžinas,

Tada aš nutraukčiau visas grandines! —

Diskusijos klausimai:

– Kokius jausmus berniukas jaučia šuniukui?

- Kodėl berniukas negali įvykdyti šuns prašymo?

– Kaip berniukas gali padėti šuniukui?

Apibendrinant

Išvada. Kartais labai norisi išpildyti prašymą, bet negali to padaryti. Bet jei galite įvykdyti prašymą ir tai jūsų netrukdo, būtinai padėkite kitiems. Ir tada, kai kreipsitės į savo bendražygius su prašymu, jie jums taip pat padės.

Darbo aprašymas: pamokoje atliekami mandagių žodžių vartojimo pratimai, maži dramatizatoriai, iliustruojantys „stebuklingų žodžių“ svarbą, vaikai prašomi analizuoti situacijas ir sugalvoti, kaip mandagiai elgtis; vaikai mokosi ir sistemina žinias apie skirtumą tarp prašymo ir įsakymo.

Pamokos tipas: sujungti.
Klasės technologija:
Ugdymo tikslas:
Vystymosi tikslas:
Ugdymo tikslas:
UUD susidarymas:

Asmeninis UUD:




Reguliuojantis UUD:





Kognityvinis UUD:



Bendravimo UUD:



Įranga: kompiuteris, projektorius, pristatymas (skaidrių turinys nurodomas pamokos metu)

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Visos Rusijos konkurso „Metų mokytojas Rusijoje-2015“ savivaldybės etapo ekspertų komisijai nominacija „Pedagoginis debiutas“

Pamokų užrašai

užklasinei veiklai

dvasinę ir moralinę kryptį

"Mandagūs žodžiai. Prašymas"

Veiklos kūrėjas

Pradinės mokyklos mokytoja

MBOU 3 vidurinė mokykla, Essentuki

Bykova Jekaterina Igorevna

Pamokos apie popamokinę veiklą santrauka tema: "Mandagūs žodžiai. Prašymas"

Darbo aprašymas:pamokoje atliekami mandagių žodžių vartojimo pratimai, maži dramatizatoriai, iliustruojantys „stebuklingų žodžių“ svarbą, vaikai prašomi analizuoti situacijas ir sugalvoti, kaip mandagiai elgtis; vaikai mokosi ir sistemina žinias apie skirtumą tarp prašymo ir įsakymo.

Pamokos tipas: sujungti.
Klasės technologija:žaidimai, kolektyvinė sąveika.
Ugdymo tikslas:mokyti naudotis įvairiomis mandagumo išraiškos priemonėmis; supažindinti su etiketo prašymo išraiškomis; mokyti pasirinkti tinkamas priemones prašymui išreikšti konkrečiai situacijai; naudoti intonaciją kaip priemonę mandagiai pateikti prašymus.
Vystymosi tikslas:lavinti vaikų kalbą, mąstymą, žodyną.
Ugdymo tikslas:ugdyti bendravimo kultūrą, elgesio kultūrą visuomenėje, suvienyti vaikų kolektyvą, kurti bičiulystės jausmą.
UUD susidarymas:

Asmeninis UUD:
1) mokinių pasirengimo ir gebėjimų saviugdai formavimas
2) mokymosi ir pažinimo motyvacijos formavimas
3) holistinio, socialiai orientuoto požiūrio į pasaulį jo organinėje vienybėje ir gamtos įvairovėje formavimas.
4) pagarbaus požiūrio į kitas nuomones formavimas

Reguliuojantis UUD:
1) įsisavinti gebėjimą priimti ir išlaikyti ugdomosios veiklos tikslus ir uždavinius, ieškoti priemonių jai įgyvendinti
2) kūrybinio ir tiriamojo pobūdžio problemų sprendimo būdų įsisavinimas
3) ugdyti gebėjimą suprasti ugdomosios veiklos sėkmės/nesėkmės priežastis ir gebėjimą konstruktyviai veikti net nesėkmės situacijose
4) pradinių pažintinės ir asmeninės refleksijos formų įvaldymas
5) pagrindinės informacijos apie tikrovės objektų, procesų ir reiškinių esmę ir savybes įsisavinimas

Kognityvinis UUD:
1) suvokti supančio pasaulio vientisumą, elementarias moralinio elgesio pasaulyje ir žmonių taisykles.
2) gebėjimo adekvačiai, sąmoningai ir savanoriškai konstruoti kalbos posakį žodinėje kalboje formavimas.
3) priežasties-pasekmės ryšių nustatymas, loginės samprotavimo grandinės konstravimas, įrodymas

Bendravimo UUD:
1) ugdyti gebėjimą konstruoti kalbos posakį pagal bendravimo užduotis ir kurti tekstus žodžiu
2) ugdyti gebėjimą naudoti kalbą ir priemones komunikacinėms ir pažinimo problemoms spręsti
3) ugdyti gebėjimą klausytis ir užmegzti dialogą.
Įranga: kompiuteris, projektorius, pristatymas (skaidrių turinys nurodomas pamokos metu)

Pamokos eiga

Mokytojas: Vaikinai, šiandien į mūsų pamoką atėjo katinas Leopoldas. Katė Leopoldas nori papasakoti apie labai svarbią bet kurio gero būdo žmogaus savybę. Palyginkite dvi situacijas:
1) Denisas pasakė:
- Nikita, duok man pieštuką ir greitai.
2) Sasha paklausė:
- Nikita, prašau, duok man pieštuką, kitaip manasis sugedęs.
Mokytojas: Pasakykite man, kuo šie prašymai skiriasi?(pirmasis yra nemandagus, o antrasis yra mandagus)
Kaip manai, kam Nikita padovanos pieštuką? Kodėl? Pakelkite ranką, jei jau atspėjote, apie ką jums pasakys katė Leopoldas.
Mokytojas: Šiandien sužinosite apie mandagius žodžius ir kaip teisingai pateikti prašymą. Vaikinai, ką reiškia mandagus?

Mandagus – besilaikantis padorumo taisyklių, išauklėtas

Mokytojas: Kur reikėtų laikytis padorumo taisyklių?(visur) Mandagumas yra viena iš svarbiausių gerai išauklėto žmogaus savybių. Anksčiau žodis „vezha“ reiškė „ekspertas“ – išmanantis padorumo taisykles ir gero požiūrio į žmones išraiškos formas.
Mokytojas: Vaikinai, pagalvokite, kaip galite būti mandagūs?(gestai, veido išraiškos, mandagūs žodžiai)Kokius mandagius žodžius žinai? Kad geriau įsimintų mandagius žodžius, žaisime žaidimą „Pasakyk žodį“. Kas žino atsakymą, pakelia ranką.

Sutikęs zuikį, ežiukas yra kaimynas
Sako jam: „...“ (Sveiki!)
O jo kaimynas – didžiaausis
Atsakymai: "Ežiukas, ..." (Sveiki!)
Aštuonkojai plekšnė
Pirmadienį plaukiau
O antradienį atsisveikink
Ji jai pasakė: „...“ (Sudie!)
Nerangus šuo Kostja
Pelė užlipo ant uodegos.
Jie ginčytųsi
Bet jis pasakė „...“ (atsiprašau!)
Wagtail nuo kranto
Numetė slieką
Ir žuvį skanėsti
Ji sumurmėjo: „...“ (Ačiū!)
Nuostabiai dainavo tarp šakų
Vokalinė lakštingala,
Ir jam per visą ąžuolyną
Žvirbliai šaukė: „...“ (Bravo!)
Stora karvė Lula
Ji valgė šieną ir čiaudėjo.
Kad daugiau nečiaudėtų,
Mes jai pasakysime: „…“ (Būk sveikas!)

Mokytojas: Šauniai padirbėta! Vaikinai mandagius žodžius vadina magija. Kodėl jie taip vadinami? Stebuklingų žodžių pagalba netgi galite sugrąžinti gerą nuotaiką nuliūdusiam ar įsižeidusiam žmogui. Mandagūs žodžiai turi „stebuklingą“ poveikį žmogui. Klausykite Valentinos Oseevos pasakojimo „Stebuklingas žodis“ ir pasiruoškite atsakyti į klausimus.

Valentina Oseeva „Stebuklingas žodis“

Mažas senukas ilga žila barzda sėdėjo ant suoliuko ir skėčiu kažką piešė smėlyje.
- Perkelk, - pasakė jam Pavlikas ir atsisėdo ant krašto.

Lena plačiai atmerkė akis. Jos pirštai atkišo ir, paėmusi ranką nuo stalo, sugniuždyta sumurmėjo:
- Kurio nori?
- Aš turėsiu mėlyną, - nedrąsiai pasakė Pavlikas.
Jis paėmė dažus, laikė rankose, vaikščiojo su jais po kambarį ir atidavė seseriai. Jam dažų nereikėjo. Dabar jis galvojo tik apie stebuklingą žodį.
„Aš eisiu pas močiutę. Ji tik gamina maistą. Nuvažiuos jis ar ne?
Pavlikas atidarė virtuvės duris. Senolė nuo kepimo skardos nuėmė karštus pyragus.
Anūkas pribėgo prie jos, abiem rankomis pasuko raudoną, raukšlėtą veidą, pažvelgė jai į akis ir sušnibždėjo:
– Duok gabalėlį pyrago... prašau.
Močiutė atsitiesė. Magiškas žodis spindėjo kiekvienoje raukšlėje, akyse, šypsenoje.
- Norėjau kažko karšto... kažko karšto, mano brangioji! – tarė ji, rinkdama geriausią, rožinį pyragą.


Pavlikas pašoko iš džiaugsmo ir pabučiavo jai į abu skruostus.
"Burtininkas! Burtininkas!" - kartojo jis sau, prisiminęs senuką.
Vakarienės metu Pavlikas tyliai sėdėjo ir klausėsi kiekvieno brolio žodžio. Kai brolis pasakė, kad plauks valtimi, Pavlikas uždėjo ranką jam ant peties ir tyliai paklausė:
- Paimk mane, prašau.
Visi prie stalo iškart nutilo. Brolis pakėlė antakius ir išsišiepė.
- Imk, - staiga pasakė sesuo. - Ko tau tai verta!
- Na, kodėl nepaėmus? - močiutė nusišypsojo. - Žinoma, imk.
- Prašau, - pakartojo Pavlikas.
Brolis garsiai nusijuokė, paglostė berniukui per petį, sušuko plaukus:
- O, keliautojas! Gerai, ruoškis!
„Tai padėjo! Tai vėl padėjo!"
Pavlikas pašoko nuo stalo ir išbėgo į gatvę. Tačiau senolio parke nebebuvo. Suoliukas buvo tuščias, o ant smėlio liko tik nesuprantami ženklai, nupiešti skėčiu.


Mokytojas: Kodėl Pavlikas norėjo pabėgti iš namų?
Kodėl jis buvo nusiminęs?
Kokį stebuklingą žodį senis pasakė Pavlikui?
Kaip reikėtų pasakyti stebuklingą žodį? (žiūri tiesiai į akis, tyliu balsu)
Kaip stebuklingas žodis padėjo Pavlikui?
Kodėl Pavlikas norėjo grįžti pas senuką?
Mokytojas: Žodis pasirodė tikrai magiškas. Vaikinai, pakelkite rankas, jei jau turėjote ko nors prašyti. Kas yra prašymas?

Prašymas yra mandagus kreipimasis į ką nors, raginantis ką nors padaryti.

Mokytojas: Vaikinai, kaip galiu išreikšti savo prašymą?(gestai, veido išraiškos, žodžiai)Dabar du iš jūsų parodys siužetą ir turėsite jį įgarsinti.(prieš pamoką mokytojas įspėja du vaikus)
Scena: Yra kėdė, ant kurios sėdi vienas iš mokinių. Vienas be žodžių prašo kito duoti kelią.

Mokytojas: Kaip buvo išreikštas prašymas? Kaip tai išreikšti žodžiais? Dabar dvi iš jūsų parodys šią sceną tik žodžiais.
Mokytojas: O dabar dar du parodys ir žodžiais, ir gestais.
Mokytojas: Vaikinai, katinas Leopoldas paruošė jums „Mandagių žodžių žodynus“.(1 priedas) Prižiūrėtojai kiekvienam žmogui išdalina po vieną žodyną. Perskaitykite mandagius žodžius sau. Pirmojo stulpelio žodžių garsus skaitymas. Garsiai skaitant antrojo stulpelio žodžius.



Mokytojas: Kokių žodžių niekada anksčiau nevartojote savo kalboje? Su šiomis frazėmis kurkime sakinius-prašymus. Sukurkime frazę su pirmuoju žodžiu, antruoju ir pan. remiantis mandagių žodžių žodynu.
Mokytojas: Vaikinai, ar manote, kad po šių žodžių norite išpildyti prašymą? Dabar išmoksime teisingai išreikšti prašymą. Ir planas mums tai padės.

Planas:
1. Apeliacija.
2. Prašome padėti.
3. Dėkingumas.

Mokytojas: Prašymas turi būti pateiktas tokia seka. Nuo ko pradėti? Jei tai jūsų bendraamžis, kreipsimės į jį vardu. O jei suaugęs – pagal vardą ir patronimą. Kitas yra pats prašymas. Kas turi būti įtraukta į prašymą?(Stebuklingas žodis)Ir kai jie mums atsako su sutikimu, turime padėkoti žmogui.
Mokytojas: Dabar kiekvienas išsirinks, į ką kreipsis su prašymu, pasakys tai sau, o tada išreikš. Kas pasiruošęs, pakels ranką. Turite 1 minutę.
Mokytojas: Šauniai padirbėta. Dabar klausykite ištraukos ir nustatykite, iš kurios pasakos ji yra.

Tada mergina jam griežtai pasakė:
-Ištraukite koją iš po savęs ir nuleiskite ją po stalu. Nevalgykite rankomis, tam skirti šaukštai ir šakutės.


Mokytojas: Iš kokios pasakos ši ištrauka? Tai ištrauka iš Aleksejaus Tolstojaus pasakos „Auksinis raktas arba Pinokio nuotykiai“. Nustatykite, ar Malvina pasinaudojo prašymu kalbėdama su Buratino. Taigi, ką Malvina naudojo kreipdamasi į Pinokį?(įsakymas) Kokius žodžius ji vartojo? Kuo skiriasi užsakymas nuo prašymo?
Skaidrėje rodomi skirtumai tarp užklausos ir užsakymo.



Mokytojas: Skaitykite, kaip tyliai konstruojamas užsakymas ir prašymas. Prašyme yra stebuklingų žodžių, bet tvarka?(Ne)
Prašymas pateikiamas tyliu balsu, žiūrint tiesiai į akis, bet įsakymas?
(Griežta, įsakmi intonacija.)
Prašymas pildomas į valias, bet užsakymas?
(Būtina.)
Mokytojas: Dabar grįžkime prie ištraukos iš pasakos „Auksinis raktas arba Pinokio nuotykiai“. Kaip turėjai pasakyti Malvinai, kad Pinokis norėtų viską daryti? Pataisykite Malvinos žodžius.
Mokytojas: Dabar suvaidinkime sceną. Sketoje Malvina naudos užklausą, o ne įsakymą, o Pinokis įvykdys Malvinos prašymą.
Mokytojas: Ištrauka iš animacinio filmo „Papūgos palaidūno sugrįžimas“ padės mums pamatyti skirtumą tarp prašymo ir įsakymo.

Mokytojas: Kas davė įsakymą? Kas yra prašymas?
Mokytojas: Mandagumas pasireiškia ne tik žodžiais, bet ir darbais. Išklausykite keletą situacijų ir nustatykite, kas elgiasi mandagiai, o kas ne.
1 situacija. Berniukas sušuko praeiviui: "Kiek dabar valanda?"
Klausimai: Ar praeivis atsakys berniukui? Pataisykite situaciją taip, kad ji pateiktų mandagų prašymą.
2 situacija. Prie durų susidūrė du vaikinai. Jie tiesiog negali atsiskirti.
Klausimai: Kuris iš jų turėtų duoti kelią, jei vienam yra 8, o kitam 11 metų?
3 situacija. Mokytojas uždavė klausimą klasei. Anė žino atsakymą ir, kaip ir dera studentei, atsakydama pakėlė ranką. Ir Stiopa sušuko atsakymą, neleisdamas atsakyti kitiems vaikinams.
Klausimai: Kas buvo nemandagus? Ką Styopa turėjo padaryti?
4 situacija. Per pertrauką mokytoja kalbėjosi su mokytoju iš paralelinės klasės. Tačiau Olya skubiai norėjo ko nors paklausti, ir ji nutraukė pokalbį.
Klausimai: Kas buvo nemandagus? Ką Olė turėjo padaryti?
Situacija 5. Petya atėjo į Katios gimtadienį. Petja paruošė sveikinimų žodžius, tačiau Katya iškart išplėšė dovaną iš Petijos rankų nuo slenksčio ir ėmė nuimti pakuotę, dar nekviesdama svečio į namus.
Klausimai: Kas buvo nemandagus? Ką Katya turėjo padaryti?
Mokytojas: Mūsų pamoka baigėsi.
1. Su kuo šiandien jus supažindino katinas Leopoldas?
2. Kaip teisingai parašyti prašymą?
3. Vardinkite mandagius žodžius.

1 priedas

Mandagių žodžių žodynas

Prašau... Ar galėtum...
Būk draugu... Nelaikyk to savaime suprantamu dalyku...
Prašau... Jei tau nesunku...
Būk malonus... Būk toks geras...
Padaryk man paslaugą... Ne už tarnybą, o už draugystę...


Jei šiandien sustabdysite vidutinį maskvietį ir paklausite, kaip patekti į N gatvę, jis trumpai pasakys: „Eik tiesiai, tada į kairę“, o kartais parodys ranka: „Į tą pusę“, o tada iš karto išeis. Pabandykite užduoti tą patį klausimą panašioje situacijoje Niujorke ir greičiausiai gausite atsakymą bent keliais sakiniais. Atsiliepęs žmogus dažniausiai kelias akimirkas stabteli, jei tau vis tiek neaišku. Po tokio atsakymo bet kuris amerikietis pėstysis tikrai pasakys: Ačiū arba Labai ačiū.

Anglų kalba „stebuklingi“ žodžiai prašymuose ir apeliaciniuose skunduose yra Prašau arbaAčiū. Jie yra būtini bet kokiam prašymui, adresuotam artimam giminaičiui, draugui, viršininkui, kolegai, pavaldiniui ar padavėjui.

Šie žodžiai Anglų kalboje yra daug dažniau nei rusų kalboje, kur yra subjunktyvinė nuotaika su neigimu ir kitais mandagaus prašymo reiškimo būdais. Tačiau anglų kalboje šios gramatinės formos yra daug rečiau paplitusios arba visai nenaudojamos, todėl amerikiečiai ir rusai nejučiomis atsiduria juoko kambaryje.

Amerikiečiai, kalbantys rusiškai, dažnai atrodo keisti ir linkę į sarkazmą tiems, kuriems ši kalba yra gimtoji: retkarčiais netinkamai ir netinkamai vartoja „paazhaala-asta“, o ne „būk malonus“, „būk malonus“, vartoja klausimą su neigimu „ar sugebėtum“, arba apsiribokite kylančia intonacija. Savo ruožtu rusai, kalbėdami angliškai, nepaiso žodžio Prašau, kuri yra svarbiausia priežastis, kodėl Amerikoje jie laikomi blogai besielgiančiais. Rezultatas – paradoksali situacija: perėjus vienas kito kalbai, abiejų kultūrų atstovai nustoja vienas kitam simpatizuoti dėl mandagumo formulių skirtumų. Šį reiškinį neseniai pastebėjo psichiatras L. Chorekčianas:

„Čia gyvenantys rusai pastebi, kad atvykėliai kažkaip nelabai malonūs, nes kažkodėl ne taip dažnai sako „ačiū“ ir „prašau“... Anglų prašau ir ačiū tau yra tušti žodžiai, nes tu Jūs nekalbate ir nemąstote angliškai ir, žinoma, nieko joje nejaučiate.

Amerikoje, jei ko nors prašote, į prašymą-klausimą būtinai turite įterpti stebuklingą žodį.Prašau:

Prašau, duok man tą rašiklį;

Aš turiu šokoladinių ledų, prašau;

Ar galėtumėte perduoti druską, prašau?;

Ar galėtumėte atsakyti į šį laišką?;

Ar galėčiau pasikalbėti su ponia Geras žmogus?;

Prašome nusivilkti paltą; Norėčiau čekio, prašau.

Net ant stendų ir ženklų, draudžiant bet kokius veiksmus, dažnai susidursite su šiuo mėgstamu amerikietišku žodžiu: Prašau, nesileiskite nuo žolės arba Prašome nemaitinti gyvūnų.

Kaip pastebėjo vienas britų kalbininkas: „Anglų k Prašau tvirtai pririštas prie komandos“. Tai taikoma pokalbiui tarp viršininko ir pavaldinio, tarp kolegų, pažįstamų, draugų, artimų giminaičių ir sutuoktinių:

Ponia Džouns, prašau išsiųsti šį laišką paštu;

Mama, ar atsipalaiduotumėte kelioms minutėms;

Profesoriau Havemeyer, prašau užeiti ir atsisėsti;

Brangioji, prašau, duok man druskos.

Kai vartojamas mandagioje frazėje, žodis Prašaugeriau naudoti dizainus su galėtų nei suvalios. Panašios frazės Ar (prašau) atneši man kavos? arba Ar paimsite (prašau) duonos iš virtuvės ir padėsite ant stalo? Jie skamba griežtai. Modalinė forma galėtų sušvelnina šį atšiaurumą, ypač jei taip pat nėra žodžio Prašau. Tačiau, nepaisant jo nebuvimo, tokie prašymai kaip Ar galėtumėte man atnešti kavos / Ar galėtumėte gauti duonos iš virtuvės ausies neskauda kaip Ar tu…

Mandagios kreipimosi formos, pvz Norėčiau pavyzdžiui, sakinyje Norėčiau daržovių sriubos, arba daugiau Manau, kad išgersiu daržovių sriubos, kalbama taisyklinga intonacija, kartais gali ir nereikėti žodžio Prašau, tačiau dizainai su valio - Ar prašau atnešti duonos– jie būtinai to reikalauja, kitaip prašymas nuskambės nemandagiai.

Verčiant iš rusų į anglų, kai kurie prašymai, net įskaitant Prašau, reikia leksikos ir sintaksės pertvarkos, be kurios jie skamba nemandagiai.

„Prašau pasakyk man“ yra įprasta rusiška frazė tais atvejais, kai žmogus klausia kelio, ir daugelyje kitų situacijų. Išversta pažodžiui į anglų kalbą (Pasakyk man prašau) ji atrodo grubi arba pašaipi. Čia yra atitinkamos versijos anglų kalba:

Ar galėtumėte man pasakyti (kaip patekti į 34 gatvę?)

arba Atsiprašau, ar galėtumėte man pasakyti, kaip iš čia patekti į zoologijos sodą? / kiek kainuoja šios gėlės? / kur p. Joneso biuras? /kaip pasakyti"tvarkaraštis" angliškai?

Kitais atvejais žodžių tvarka taip pat keičiasi:

Atsisėsk prašau.

Prašau atsisėsti. / Prašome atsisėsti.

Duok man prašau…

Ar galėtumėte man duoti…

Prašau atnešti man...

Prašome atnešti mane / ar galėtumėte man atnešti…

Rusų kalbos pageidavimų ir prašymų išraiškos naudojant neigiamas ar teigiamas konstrukcijas, pavyzdžiui, „Būtų gerai / būtų malonu (padaryti tą ar aną)“ anglų kalba perteikiamos teigiamomis konstrukcijomis: Būtų gerai/puiku, jei galėtumėte padaryti tą ir aną.

Rusų kalba atsakymai į tokius klausimus ar pageidavimus dažnai būna neigiami: „Aš neprieštarauju / neturiu nieko prieš / neprieštarauju“, anglų kalba - teigiama forma: Man tai gerai.

Mandagūs klausimai ir adresai rusams kelia didelių sunkumų kalbant angliškai. Nors rusų kalba jie pateikiami neigiama forma, anglų kalba atsakymai į juos pateikiami teigiamomis konstrukcijomis:

Ar galite man pasakyti, kaip patekti į metro stotį?

Neteisingai: Ar negalėtumėte man pasakyti, kaip patekti į metro?

Rusų klausimas „ar galėtum“. pati reprezentuoja mandagų elgesį, kurio angliška modalinė mandagumo konstrukcija nekelia. Aišku, kad pažodinis vertimasį anglų kalbą mandagų rusų klausimą paverčia grubumu.

Pavyzdžiui, „Ar jūs atsitiktinai turite rašiklį? – Rusai dažnai verčia Ar turi tušinuką?. Skamba nemandagiai, todėl geriau pasakyti: Atsiprašau, ar turėtum rašiklį / Gal turėtum rašiklį? arba Ar turėtum (atsitiktinai) rašiklį? Tačiau tokie „neigiami“ klausimai iš tikrųjų yra ne klausimai, o mandagus prašymas. Neigiama prašymo forma ir sąlyginis „būtų“ įneša reikiamo mandagumo atspalvio į frazes, kuriose „prašau“ ir kitų mandagių žodžių tiesiog nereikia. Perėjus į anglų kalbą nepergalvojus, šios frazės gali skambėti neaiškiai ir nemandagiai. Be to, angliškoje versijoje neigiama dalelė praleista ir pridedami „mandagumo žodžiai“:

Ar galėtum Prašau duok man / Ar galėčiau Prašau gerti kavos? Ar galėtum Prašau perduoti (man) pieną?

Mandagus Rusai klausia „ar galėtum?“, „ar tau sunku?, „ar tau nebus sunku?“, „ar tau nesunku?“, „tau nebūtų sunku?“, „ar tai nėra įmanoma?“ yra gerai perteikti angliškai: Ar galėtumėte / maloniai, galėčiau / galėčiau jus varginti / sutrukdyti (daryti bet ką?).

Prašymai: „Ar galėtum pasakyti?“, „Pasakysi?“, „Ar nepasakysi?“, „Ar negali pasakyti?“, „Ar tu būtum toks malonus?“, atitinka Ar galėtumėte / maloniai / Ar galėtumėte būti toks malonus, kad / Gegužės / Ar galėčiau jūsų paprašyti... ir taip toliau.

Jei tu nori paklausti, gali / Ar jūsų pašnekovas yra linkęs ką nors daryti?, geriausia tai nurodyti taip: Ar norėtumėte / ar galėtumėte padaryti… / Ar jums būtų įdomu tai daryti / Kaip jaustumėtės darydami...

Klausimas „Ar tu sugebi...“ yra išreikštas: Ar ketinate ten eiti / tai padaryti ir pan., bet jokiu būdu Ar esate pasirengusi daryti… kurį galima suprasti taip: Ar esate pakankamai blaivus, kad padarytumėte bet ką!(„Ar nesate labai girtas? Ar galėtumėte tai padaryti?“) Turime nepamiršti ir kitų kreipimosi formų: Norėčiau kai ko paprašyti tavęs padaryti / galvojau, ar gali / Man kilo mintis, kad tau gali patikti / domėtis daryti X / kad būtum tobulas žmogus X.

Amerikoje priimtų mandagių formų, kuriomis išreiškiamas prašymas, nežinojimas kartais sukelia konfliktą tarp amerikiečio boso ir rusų pavaldinio, kai pastarasis nesupranta, kad jam skirti žodžiai: Norėčiau jūsų paprašyti tai padaryti arba Norėjau sužinoti, ar galėtumėte pažvelgti į (šią ataskaitą)? Ar galėtumėte parašyti šį laišką? iš tikrųjų reiškia ne prašymą, o įsakymą. Atsakymai į tokius prašymus-užsakymus gali būti gana įvairūs. Geriausiai atitinka frazę „Su dideliu malonumu“: Man bus malonu / mielai tai padarysiu / norėčiau. Angliški atitikmenys rusiškai „be abejo“, „žinoma“ - Taip, žinoma arba Natūralu. Dažnos frazės Tu supratai / Jokių problemų / Jokio prakaito- yra per daug šnekamosios kalbos ir jų reikėtų vengti.

1 2 3 1 4 2 2

Darbas su vadovėliu.

Pratimas 102 .

Atlikdami šią užduotį vaikai išmoksta atskirti prašymą nuo reikalavimo. Žinoma, Sorreltail reikalauja, o Dunno neprašo. Dunno yra pacientas ir jis turi laikytis gydytojo reikalavimų (atsisėsti, iškišti liežuvį, kvėpuoti giliau ir pan.). Žinoma, Lungwort reikalavimai skamba griežtai. Ji kalba reikliu tonu ir nevartoja mandagių žodžių, juo labiau maldaujančių gestų.

105 užduotis .

Žinoma, skubiausiame prašyme yra paaiškinimas, kodėl berniukui reikia pirkti šią pašto ženklų kolekciją.

Pratimas 108 .

– Prašymas, be abejo, išreiškiamas žodžiais: „Prašau tavęs...“, „Ar galėtumėte...“ Visos kitos pastabos, priklausomai nuo tono, gali būti priskirtos ir komandoms, ir prašymams.

Užklausų, kurias vaikai sukuria iš tuščių vietų, pavyzdžiai:

O galingiausias iš džinų! Padėkite man išlaikyti egzaminą!

Išpildyk mano prašymą, noriu išgydyti savo močiutę.

Gerbiamas Hottabych! Prašau pamaitinti visus mano draugus ledais.

Kreipiuosi į jus su prašymu, Hottabych, noriu, kad mano futbolo komanda visada būtų čempionė.

109 užduotis .

Pagrindinė eilėraščio mintis – prašymas visiems žmonėms būti maloniems. Paryškinti žodžiai antroje eilėraščio eilutėje išreiškia prašymą gauti bilietą (tokiu atveju juos galima pakeisti žodžiu „prašau“). Paskutinė eilutė – palinkėjimas, kad žmonės būtų malonūs vieni kitiems.

110 užduotis.

– Koks buvo Jurgio prašymas?

Galimos antraštės:

Jurgio prašymas;

Katė padeda išgelbėti mėnulį;

Pasaka apie mėnulio pelesir tt

Pratimas 113 .

Vasilisa tikriausiai pirmiausia pateiks prašymą savininkui Emelyai (jis sėdi stalo viršūnėje). Jei Baba Yagai ši vieta atrodo nepatogi, tada Ivanui Tsarevičiui ir Iljai Murometsui.

114 užduotis.

Mandagiausi prašymai yra 2 ir 4.

115 užduotis .

Vasilisa Išmintingoji gali pasiūlyti vietą bet kuriam prie stalo sėdinčiam vyrui, išskyrus, ko gero, Koščėjų Nemirtingąjį (kuris yra labai senas ir suglebęs). Tačiau jis gali užleisti vietą Vasilisai, jei nebus abejingas moteriškam grožiui ir intelektui.

Užleisdami kelią vyrai gali pasakyti:

Prašau atsisėsti, brangioji Yagushka.

Atleiskite, prašau, močiutė Yaga. Ateik čia, tau čia bus patogu.

Sėskis prie stalo, gražioji Vasilisa. Džiaugiuosi galėdamas jums pasiūlyti savo vietą.

Džiaugiuosi tave matydamas. Ateik čia, ponia.

O moterys gali atsakyti padėkos žodžiais, pavyzdžiui:

Ačiū vaikinai. (Labai ačiū.)

Ačiū.

Labai gražu, Ivanuška.

gerai. Man čia bus patogu.

Žinoma, pasakų herojai - Leshy, Emelya, Ivanas Tsarevičius ir kt. - mainais už vietas, kurias skyrė damoms, jie gali užburti sau kitus, ne blogesnius. Svarbu, kad užleisdami kelią jie parodė rūpestį ir dėmesį senoliui, taip pat pagarbą moterims.

Apibendrinkime.

– Papasakokite, kas padeda mandagiai pateikti prašymą? (Mandagus

žodžiai, kreipinys, tonas).

– Kuo skiriasi reikalavimas nuo prašymo? (Jo turi būti laikomasi; jame nėra mandagių žodžių.)

– Kuo prašymas įtikinamesnis?

111 užduotis .

– O dabar apibendrinsime. Naudodami diagramą ir mandagius žodžius iš raginimo veikloje, sukurkite skirtingas George'o prašymo versijas. Tada atlikite šią užduotį raštu. Žaidimą laimės tas, kuris padarys daugiausia užklausų parinkčių ir atitinkamai jas išsakys.

116 užduotis .

Jei Baba Yagai niekas neužleidžia kelio, ji gali išsikviesti savo stupą ir skristi namo, keikdama visus esančius. Tai tikriausiai sugadins pasakišką šventę. Žinodami jos charakterį, galime manyti, kad ji sukels sunkumų ir rūpesčių tų, kurie jai neparodė deramos pagarbos, gyvenime. Pavyzdžiui, ant trobelės ji lies kirminų ir varlių, pavogs ištikimą Iljos Murometso žirgą, atbaidys Lešio pavaldinius ir pan. Vasilisa taip pat bus įžeista, o visi esantys vyrai amžinai praras jos draugystę ir išmintingus patarimus. Žodžiu, situacija pasakų miške iš draugiškos virs priešiška. Priešiškumas gali baigtis, jei pasakų veikėjai paprašys Babos Yagos ir Vasilisos atleidimo, pakvies į puotą ir pasiūlys garbingiausias vietas. Žaidimo nugalėtojas bus tas, kuris parašys ilgiausią ir linksmiausią istoriją.

Pasitikrinkime patys:

– Pateikite tiesioginius ir paslėptus prašymus nepažįstamiems žmonėms:

● nurodyti kelią į Shkolnaya gatvę (ar kitą);

● patvirtinti savo bilietą autobuse;

● pasakyti, kiek valandų;

● perleis jus prie transporto išėjimo;

● parduotuvėje parodykite jus dominančią knygą.

Kalbos apšilimas 7, 3 pastraipa.

S. Maršako eilėraščio tęsinys:

Deimantų karalius

O pietums laukiau pudingo.

Deimantų dešimtukas

Grąžino sultinį

– Žinoma, karalienė ar karalius galėjo paprašyti deimanto, o dar geriau – reikalauti, kad pagrobėjai grąžintų tai, kas pavogta. Jie taip pat galėtų paskambinti tyrėjui ir paprašyti jo surasti sultinį ir pudingą. Arba liepti teismo budeliui (šešiems) įbauginti dešimtuką ir domėtis.

Sugrąžinę pavogtas prekes, ponia ir karalius galbūt nusprendė pasidalyti su alkanais pavaldiniais ir kartais pakviesti juos vakarienės.