Nodarbība vecākajā grupā par tēmu “Ziema. Nodarbība vecākajā grupā: "Ceļojums ziemā" Nodarbība vecākajā grupā par ziemas dabu










Atpakaļ uz priekšu

Uzmanību! Slaidu priekšskatījumi ir paredzēti tikai informatīviem nolūkiem, un tie var neatspoguļot visas prezentācijas funkcijas. Ja jūs interesē šis darbs, lūdzu, lejupielādējiet pilno versiju.

Tēma: Ziema

Grupa: seniors

Mērķis: bērnos veidot holistisku pasaules priekšstatu par dabu, integrējot izglītības jomas

  • Izglītojoši: vispārināt un sistematizēt bērnu zināšanas par putniem un dzīvniekiem, to uzvedības īpatnībām ziemā, bagātināt un paplašināt zināšanas par ziemas dabas īpatnībām (izglītības joma “Izziņa”), bagātināt vārdnīcu ar darbības vārdiem, ieviest “stieņu lāci” vārdnīca (izglītības joma "Komunikācija").
  • Attīstošs: attīstīt sakarīgu runu, spēju uzturēt sarunu (izglītības joma "Komunikācija"), turpināt attīstīt interesi par daiļliteratūru un mācību literatūru (izglītības joma "Daiļliteratūra").
  • Izglītojoši: izkopt prasmi rūpēties par dzīvniekiem un putniem (izglītības joma "Socializācija"), pilnveidot prasmi strādāt ar papīru (izglītības joma "Darbaspēks"), attīstīt bērnu vajadzību pēc fiziskajām aktivitātēm (izglītības joma "Fiziskā izglītība"), iemācīt uzmanīgi un ar interesi klausīties pasaku un stāstu (izglītības joma "Daiļliteratūra").

Sagatavošanas darbs: pakārt padevēju uz vietas, pabarot putnus, izgriezt no papīra salvetēm sniegpārslas

Materiāli: ziemas vēja trokšņa fiksēšana, kartītes ar putnu attēliem, zīmuļi un kartona strēmeles atbilstoši bērnu skaitam.

Nodarbības gaita

Pedagogs: - Puiši, šodien mēs runāsim par ziemu, apmeklēsim ziemas mežu, apciemojam putnus. Un šim nolūkam mums jābūt vērīgiem, aktīviem un gudriem.

1. slaids

Skolotāja ziemas vēja skaņās lasa tautasdziesmu

Tu esi ziemas meitene - ziema,
Ziema ir vētraina un sniegota.
Pa ielu pūta sniegs,
Virpuļoja, slaucīja
Visi ceļi, visi ceļi -
Ne piespēli, ne garām!

Pedagogs: - Kāda ziema - ziema! Sniegs! Saldēšana! Paklausīsimies, kas notika, kad satikās divi Frosti – lieli un mazi.

2. slaids. Skolotāja lasa krievu tautas pasaku “Divas salnas”

Mežā satikās divi brāļi - lielais Frosts un mazais Frosts. Viņi strīdējās par to, kurš no viņiem ir spēcīgākais. Big Frost saka mazajam:

Es esmu stiprākais! Es pārklāju zemi ar sniegu un izveidoju sniega kupenas. Un tu, mazais brāli, pat nevari nosaldēt zvirbuli.

Nē, es esmu stiprākais! - saka mazais Frosts. - Es bruģēju tiltus upēs, ielaidu aukstumu būdās. Un tu, vecākais brāli, nevari uzvarēt pat vienu zaķi.

Viņi strīdējās un gāja katrs savu ceļu.

3. slaids. Viņš redz lielu Frost, zaķi sēžam zem krūma. Es nolēmu to iesaldēt. Tas sprakšķēja un klauvēja pie kokiem. Un zaķis - šķībs, mazs, baltā kažokā, filca zābakos - izlēca no krūma apakšas un uzskrēja kalnā, kūleņojot lejā no kalna. Sals skrien viņam pakaļ, knapi turas līdzi, aug augstāk par koku, dedzina un kož. Bet zaķim nekas nerūp - viņš lec pa mežu, skrien, nenogurst un skrienot nenosalst. Lielais Frosts, sirmais vectēvs, vairāk nekā simts gadus vecs, apnika skriet pēc zaķa un piecēlās kājās. Tāpēc viņam neizdevās uzvarēt zaķi.

4. slaids. Tikmēr mazais Frosts ieraudzīja zvirbuli. Viņš pienāca un ielaida aukstumu, viņš staigāja apkārt un kratīja sniegu. Un mazs zvirbulēns pelēkā armijas mētelī lēkā pa pagalmu un knābj pa drupačām. Sals aug lieliski, zvirbulis nepavēl sēdēt uz zara, svilpo un pūš. Tagad zvirbulis sēž, lido, atkal sēž, atkal lido; aizlidoja uz būdu, paslēpās zem jumta un bija silti, sēdēja un čivināja. Frosts gaidīja un gaidīja pie būdas, kad zvirbulis lidos brīvībā, taču viņš to nekad nedarīja. Nesaldēja zvirbuli.

Satikās divi brāļi - lielais Frosts un mazais Frosts, un viņi vairs nesāka strīdēties par to, kurš no viņiem ir stiprākais.

Pedagogs: - Puiši, pastāstiet man, kā mazais Frosts nosaldēja mazo zvirbuli? (aukstums iestājas, viņš staigā apkārt un krata sniegu, šņāc un pūš).

Pedagogs: - Iedomāsimies, ka esam mazi Frosti, un parādīsim, kā varam nosalt (bērni veic atbilstošās kustības)

Pedagogs: - Kāpēc Frosts nevarēja sasaldēt zvirbuli? Atcerieties no teksta vārdus, kas raksturo zvirbuļa kustības (lec, sēž, lido, knābj drupatas, lido, slēpjas, slēpjas).

Pedagogs: - Kā zaķis izglābās no Lielā sala? (lēca, skrēja, krita).

Pedagogs: - Labi darīts, puiši. Tagad iedomājieties, ka ārā ir pamatīgs sals. Ko darīsim, lai nenosaltu (trīs plaukstas, glāstīsim vaigus, lēksim uz vietas - bērni veic atbilstošas ​​kustības).

Pedagogs: - Puiši, vai jūs kādreiz esat bijuši ziemas mežā? Šodien aicinu jūs ekskursijā uz ziemas mežu

5. slaids. Skolotāja nolasa fragmentu no V. Bjanki stāsta “Ziemas grāmata”

Sniegs klāja visu zemi vienmērīgā baltā slānī. Lauki un meža izcirtumi tagad ir kā kādas milzīgas grāmatas gludas, tīras lapas. Pa dienu snieg. Kad tas beidzas, lapas ir tīras. Kad jūs staigājat no rīta, baltās lapas ir pārklātas ar daudzām noslēpumainām zīmēm, domuzīmēm, punktiem un komatiem.

Pedagogs: - Kā jūs domājat, kurš atstāja šīs noslēpumainās zīmes? (dzīvnieki, putni)

Pedagogs: - Tagad spēlēsim spēli “Uzmini, kura pēda?” Uz jūsu galdiem ir kartītes ar dzīvnieku un to pēdu attēliem. 1. attēls Jums ir jāsavieno pēdas ar dzīvnieka attēlu, kuram tie pieder, un jāpaskaidro.

Bērni patstāvīgi izpilda uzdevumu uz galdiem.

6. slaids. Pedagogs:- Puiši, pārbaudīsim, vai pareizi izpildījāt uzdevumu.

Pedagogs: - Sakiet, kāpēc mēs starp šīm pēdām neatradām eža vai lāča pēdas, kaut arī viņi dzīvo šajā mežā? (bērnu atbildes)

Pedagogs: - Jā, puiši, ziemas mežā nevar redzēt eža vai lāča pēdas, jo šie dzīvnieki ziemā pārziemo. Reizēm ziemā mežā parādās klaņi, kuru kāds izcēlis no sava midzeņa. Labāk izvairīties no tikšanās ar šādu dzīvnieku, jo viņi parasti ir ļoti dusmīgi tāpēc, ka viņiem tika traucēts ziemas miegs.

Pedagogs: - Puiši, kura pēdas tās ir? (putnu pēdas)

Pedagogs:- Puiši, kāds putns, sākoties pirmajam aukstajam laikam, lido uz mūsu barotavu? (zīle).

Pedagogs: - Klausieties dzejoļus par viņu.

ES atnācu
uz siltu ciema māju.
Sniegs krakšķ
Sals ir enerģisks
Aiz loga.

Tikko apsēdās
Iedzer tēju -
Es pēkšņi dzirdu
Zīle klauvē pie stikla:
Klau-klau!

Es esmu barotājs
Es taisu no dēļiem,
Es kaisu skaidiņas
"Paēdiet pusdienas," es saku.

Un zīle
Neizskatās pēc krūtīm
Necīnās
Ārstē citus putnus.

Sanāca
Zvirbuļi un vērši -
Un zīle izvairās:
- Lūk, ņem!

Man bija laba dzīve!
No rīta piecēlos
Un atkal mana draudzene
Es to uzreiz atpazinu.

Pat ziemā putniem
Lieliska apetīte
Viņš knābīs drupatas -
Un viņš skatās pa logu uz mani.

Tas ātri beidzās
Mans īsais atvaļinājums.
Teica ardievas
Ar siltu māju -
Un mājās.

Pilsēta ir pārpildīta
Mašīnas, pļāpāšana:
Kā tu tur dzīvo?
Zīlīte bez manis?
L.Ya.Akim "Zīle"

Pedagogs: - Šai zīlītei ir paveicies. Viņa satika laipnu vīrieti. Putni ilgi atceras cilvēku laipnību un rūpes. Vai palīdzi putniem arī ziemā? (bērnu atbildes)

Pedagogs: - Kā tev šķiet, kurš putns bez zvirbuļa un zīlītes vēl lido uz mūsu barotavu? (bulžubs).

Pedagogs: - Padeves ir dažādas, un tās var izgatavot no vienkāršiem materiāliem: konfekšu kārbām, pienam, plastmasas pudelēm, dzelzs un stikla burciņām. Šīs barotavas varat izgatavot mājās kopā ar tētiem un pakārt kokā pie savas mājas.

Pedagogs: - Puiši, cik daudzi no jums ir pamanījuši izmaiņas dabas nostūrī? (parādījās padevējs)

Audzinātāja: – Tieši tā, es no rīta pakarināju tur barotavu. Un jums ir jāizgriež no gatavajiem paraugiem uz kartes pa to putnu kontūrām, kas lido uz mūsu vietni pie barotavas. 2. attēls.

9. slaids. Lai to izdarītu, ir jāņem kartīte un jāizgriež tā pa attēla kontūru. Pēc tam ņemam kartona sloksni un uzmanīgi pielīmējam to zīmējuma aizmugurē, ar kuru putnu liksim uz savas barotavas. Katru dienu pēc pastaigas dežurējošie ievietos tos putnus, kas lidoja uz mūsu barotavu.

Pedagogs: - Puiši, sakiet, kurus putnus jūs neizgriezāt uz kartītēm? Kāpēc? (citi putni ir migrējoši)

Pedagogs: - Tagad spēlēsim pirkstu spēli "Putni"

Cāļi, cāļi, cāļi
Divi putni lidoja (plivināja plaukstas kā spārnus)
Mēs lidojām garām
Saskrāpēja muguru (berzē roku muguru)
Spalvas krita
"Sveiki" viņi teica (viņi savieno pirkstus pa vienam, sākot ar īkšķi)
Savītas astes
Viņi bija draugi viens ar otru (viņi groza rokas, saspiežot pirkstus)
Čīki, čiki, čiki
Uzlēkt uz trases (savelciet dūres).

10. slaids .

Pedagogs:- Un tagad uz tavām siltajām plaukstām kritīs vieglas sniegpārslas.

Zem poētiskajām līnijām skolotājs vienmērīgi nolaiž uz bērnu plaukstām no salvetēm iepriekš izgrieztas sniegpārslas.

Viegli pūkains,
Sniegpārsla balta,
Cik tīrs
Cik drosmīgi!

Cienījamais vētrains
Viegli pārnēsājams
Ne uz debesziliem augstumiem,
Lūdz iet uz zemi.

Bet šeit tas beidzas
Ceļš ir garš.
pieskaras zemei
Kristāla zvaigzne.

Pūkaini meli
Sniegpārsla ir drosmīga,
Cik tīrs
Cik balts!
K.D.Balmonts "Sniegpārslas"

Pedagogs: - Puiši, mēs izrotāsim savu Ziemassvētku eglīti ārā ar šīm sniegpārslām.

Bibliogrāfija.

  1. N.F. Vinogradova. Stāsti un mīklas par dabu. Maskava, izdevniecības centrs "Ventana - Graf", 2007
  2. UZ. Bartašova, E.M. Kuzmenkova. Kopā ar grāmatu un rotaļlietu. Pielikums žurnālam "Bibliotēka", Maskavas "Liberea", 1997.g.

GCD dalībnieki: bērni un vecākās grupas Nr.1 ​​skolotāja, vizuālās mākslas skolotāja.

Viesi: vecāki, Turīnas pilsētas rajona bērnudārzu skolotāji.

Mērķis: attīstīt bērnos mākslinieciskas idejas, izmantojot holistisku ziemas dabas uztveri.

Uzdevumi:

Izglītības:

Attīstīt bērnu domāšanu, radošo iztēli, smalkās motorikas

rokas;

Attīstīt dialogisku runu;

Attīstīt emocionālu atsaucību pret dabas ziemas izpausmēm;

Attīstīt interesi par pieteikšanās procesu un rezultātu.

Izglītības:

Turpināt veidot priekšstatus par ziemas dabas parādībām,

prasme iegūtās zināšanas izmantot savā jaunradē;

Attīstīt spēju izvēlēties vārdu definīcijas; bagātināt vārdu krājumu

pirmsskolas vecuma bērni ar emocionāli uzlādētu vārdu krājumu (sudraba,

perlamutra, čīkstoša, zilgani rozā, maigi zila);

Izglītības:

Izkopt dabas parādību novērošanu, spēju redzēt

dabas skaistums;

Izraisīt bērnos emocionālu reakciju uz ziemas māksliniecisko tēlu

Metodes un tehnikas:

Salīdzināšanas metode

Precīzu iestatījumu pieņemšana,

Paskaidrojums

Akcentējošas detaļas

Poētiski pantiņi

Muzikālais pavadījums.

Izglītības jomu integrācija:

Sociālā un komunikatīvā attīstība,

Kognitīvā attīstība,

Runas attīstība,

Mākslinieciskā un estētiskā attīstība,

Fiziskā attīstība.

Priekšdarbi:

Ziemas dabas parādību novērojumi, gadalaika krāsu izpausmes, cilvēka uzvedība; sarunas par ziemu, gleznu par ziemu reprodukciju apskatīšana un aprakstošu stāstu rakstīšana atbilstoši attēla tēmai, ekskursija ziemas mežā, ziemas ainavu zīmēšana, dzejoļu iegaumēšana par ziemu, didaktiskās spēles “Atrodi attēlu pēc paletes” vadīšana , “Savāc ziemas ainavu”, “ Kad tas notiek? utt., āra spēles: “Divas salnas”, “Mēs esam jautri puiši”, “Sniega karuselis” u.c.

Materiāls GCD:

Demonstrācija:

- Redzes diapazons:

ziemas ainavu gleznu reprodukcijas: I.E.Grabar “Februāra debeszils”, I.I.Šiškina “Ziema”; ziemas dabas fotogrāfijas.

- Mūzikas seriāls:

dziesmas: “Ziemas pasaka”, “Es nemaz nebaidos no ziemas” vārdi. N. Bakai, mūzika I. Kadomceva; “Ziemas skaistuma” vārdi. S. Savenkova, mūzika. T. Tarasova; skaņas efekts “Blizzard”, valsis “Pasaka par ziemas mežu” - Štrauss, mūzika “Ziemas mežs”.

- Literārā sērija:

fragments no S. Jeseņina darba “Baltais bērzs”, fragments no L. Čarskajas poēmas “Ziema”, fragments no A. S. Puškina poēmas “Ziemas rīts” (Zem zilām debesīm...).

- Izsniegšana:

iepriekšējā nodarbībā bērnu sagatavotie foni kompozīcijas “Baltais bērzs” izpildīšanai, PVA līme, līmes otas, otu statīvi, auduma salvetes, flomāstera pildspalvas.

GCD pārvietošana:

Skanot dziesmai “Ziemas pasaka”, bērni ieiet mūzikas istabā un apsēžas uz krēsliem.

Pedagogs: Puiši! Sasveicināsim vēlreiz. Satveriet rokas un skaļi sakiet viens otram un visiem klātesošajiem: "Labrīt!" (Mērķis ir radīt grupas vienotības sajūtu).

Pedagogs: Labi padarīts! Es vēlos sākt mūsu šodienas stundu, nolasot fragmentu no dzejoļa, un jūs, puiši, uzmanīgi klausieties to un pastāstiet man, par ko ir šis dzejolis:

Kurš valkā baltu dūnu mēteli?

Vieglas pēdas un drosmīgs

Aizbrauca vienā no rīta?

Uz viņas pūkainajām cirtām

Daudz zelta mirdzumu

Daudz sudraba.

Šīs cirtas ir pelēkas,

Rupji saritināts gredzenos,

Viņi atsitās pret plecu.

Uz rītausmas lūpām ir sārtināts,

Uz vaigiem ir dzīvs sārtums

Tas ir dedzinošs.

Viņa pamāja ar dūraiņu -

Vienreiz! Lai kur es skatos,

Baltais paklājs ir noklāts...

Vēl viens vilnis - un upe kļuva

Tas, kurš skaļi čubināja

Kopš seniem laikiem.

Paceļ rokas uz augšu -

Tūlīt koki ir pārklāti

Tīrs sudrabs.

Jautājums bērniem:

Par ko, jūsuprāt, dzejnieks rakstīja savā dzejolī?

Bērnu atbildes

Arī interesants ziemas pastaigas kopsavilkums vecākajai grupai:

Pedagogs: Pa labi!

Šis baltais mētelis

Visi zina burvi -

Mamma - ziema!

Puiši, es iesaku jums apskatīt dažas fotogrāfijas.

Apbrīnojiet, cik tas ir skaisti!

Pastāsti man, kāds gada laiks ir iemūžināts šajās fotogrāfijās?

Bērnu atbildes

Pedagogs: Kāpēc jūs domājat, ka ir ziema? Paskaidrojiet.

Bērnu atbildes

Pedagogs: Labi padarīts!

Cik no jums var pateikt, kāda ir ziema?

Bērnu atbildes

Pedagogs: Puiši, jūs teicāt, ka ziema var būt sniegota. Ko mēs zinām par sniegu? Kas ir sniegs?

Bērnu atbildes

Pedagogs: Padomā un pastāsti, kas ir sniegs?

Bērnu atbildes

Pedagogs: Cik daudzi no jums zina dabas parādības nosaukumu, kad no debesīm krīt sniegs?

Bērnu atbildes

Pedagogs: Kur ziemā var redzēt sniegu?

Bērnu atbildes

Bērns: Ak, ZIEMA! Ak, ZIEMA!

Tik daudz sniega!

Visas upes bija klātas ar ledu.

Sniega cepurītē

Katra māja.

Skan mūzika “Blizzard” (skaņas efekts). Ienāk ZIEMA

Ziema: Vai tu runā par mani? Te nu es esmu. Sveiki mani draugi!

Es esmu Zimushka-ziema, es eju pa laukiem, mežiem, ciemiem un pilsētām. Kur es eju, sals sprakšķ, snieg snieg.

Puiši! Vai jums patīk ziemas sezona?

Bērnu atbildes

Ziema: Vai varat pastāstīt par savām iecienītākajām ziemas aktivitātēm? Ko tev patīk darīt ārā ziemā?

Bērnu atbildes

Ziema: Ja tikai nebūtu ziema

Pilsētās un ciemos,

Tu nekad nebūtu uzzinājis

Šīs ir jautras dienas!

Pedagogs: Zimushka - ziema! Mums ar puišiem patīk ne tikai ziemas prieki, bet arī ziemas daba, ko mākslinieki attēlo uz saviem audekliem.

Bērni īsi runā par mākslinieku gleznām - I. I. Shishkin “Ziema” un I. E. Grabar “Februāris debeszils”.

Ziema: Jā! Daudzi mākslinieki mīl gleznot ziemas ainavas. Viņi izvēlas ļoti skaistus vai nedaudz neparastus dabas skatus.

Taču dabas skaistumu var nodot ne tikai ar krāsām, bet arī ar vārdiem, kā to dara dzejnieki, vai ar mūziku, kā to dara komponisti.

Piemēram, dzejnieks A.S. Puškins aprakstīja ziemas rītu ar šādiem vārdiem:

Zem zilām debesīm

Lieliski paklāji,

Mirdzot saulē, sniegs guļ;

Caurspīdīgais mežs vien kļūst melns,

Un egle kļūst zaļa caur salu,

Un upe mirdz zem ledus.

A.S. Puškins

Ziema: Dzejnieks aprakstīja tik skaistu ziemas attēlu!

Un komponists Igors Kadomcevs sacerēja jautru melodiju Natālijas Bakai dzejoļa “Es nemaz nebaidos no ziemas” vārdiem, un rezultātā radās jautra, rotaļīga dziesma. Es aicinu jūs to izpildīt kopā ar mani.

Fizminutka:

"Baltā ziema":

(dziesma “Es nemaz nebaidos no ziemas”, vārdi N. Bakai, mūzika I. Kadomceva).

Lai viss ir pārklāts ar sniegu,

Ļaujiet aukstumam trakot

(Rokas uz jostas, pagriež ķermeni pa kreisi - pa labi.)

Ziema mani nesasaldēs

Tas tevi nekad nenobiedēs.

uz leju.)

Sniegs peld, un es smejos.

Baltas sniegpārslas ziemā

(Rokas uz augšu un uz leju sānos.)

Viņi dejo aiz mana loga.

(Tupēt.)

Un Ziemassvētku vecītim ir savas bildes

Naktī zīmē uz stikla.

(Pārmaiņus ar labo un kreiso roku veiciet vienmērīgas kustības uz augšu

uz leju.)

Sniegs peld, un es smejos.

Es vairs nebaidos no ziemas.- 2 reizes

(Šūpojoties ar paceltām rokām.)

Ziema: Cik jautri jums gāja! Un tagad es gribu jūs uzaicināt uz savu sniega darbnīcu. Vai vēlaties tur apmeklēt?

/Bērnu atbildes/.

Ziema: Man ir burvju sniegpārsla, kas palīdzēs mums ātri nokļūt darbnīcā. Bet šim nolūkam jums ir jāsaka šie "burvju" vārdi: "Tu lido, lido, sniegpārsla,

Aplis ap Zemi

Aplis ap Zemi

Atved mani uz darbnīcu!”

Bērni kopā ar Zimushka-Winter klusā, noslēpumainā balsī izrunā burvju vārdus, apgriežas un nonāk “Zimushka-Winter darbnīcā”.

Ziema: Te nu mēs esam!

Lūdzu, nododiet! Apsēdieties pie galdiņiem.

Uz manu darbnīcu bieži nāk bērni. Viņi veido skaistas gleznas un dažas no tām dāvina man kā suvenīrus ( norāda uz citu grupu bērnu veidotajiem darbiem, kas rotā “darbnīcu”).

Šodien katrs no jums izveidos savu ziemas koku - ziemīgu, blīvi sniegotu, baltu stumbru bērzu. Un, apvienojot visus jūsu darbus, mēs iegūsim skaistu ziemas bērzu mežu.

Padomājiet un pastāstiet man, kā jūs varat attēlot ziemas bērzu?

Bērnu atbildes

Ziema: Ziemas bērza tēlu veidosim no papīra: stumbru un apsnigušu vainagu - izgrieztā aplikācijas tehnikā, bet tievus zarus un plankumus uz stumbra - zīmēsim ar melnu flomāsteru ( parādīt 2-3 paraugus).

Didaktiskā spēle "Kā izskatās ziemas bērzs?"

Ziema: Labi padarīts! Cik daudz jūs esat salīdzinājuši ziemas bērza tēlu! Tagad ir pienācis laiks ķerties pie darba. Lai attēlotu bērza stumbru, ņemiet garu šauru taisnstūri. Glāstīja to ar roku. Kā tu jūties? Kāda ir papīra sajūta?

Bērnu atbildes

Ziema: Atcerieties, vai bērza stumbrs ir tikpat gluds un līdzens?

Bērnu atbildes

Ziema: Tātad, kas mums jādara ar papīru, lai tas būtu nelīdzens, raupjš, mīksts?

Bērnu atbildes

Ziema: Pa labi! ( Bērni saburzī papīru un čaukst to)

Puiši! Bet, lai stumbrs būtu plāns un nelīdzens, jūs varat noplēst sloksni abās taisnstūra garajās malās. Piemēram, šādi ( parādīt).

Koka apsnigušo vainagu veidosim no cita taisnstūra, kas atrodas paplātes augšējā kreisajā stūrī. Bērza vainags var būt dažādas formas. Tas var izskatīties kā siena kaudze, mākonis, koka lapa utt. Atcerieties, kādus salīdzinājumus veicāt ziemas bērza tēlam.

Bērni veic lietišķu darbu pie Štrausa "Ziemas meža pasakas" mūzikas.

Nodarbības noslēgumā no bērnu darbiem tiek sastādīta kolektīva kompozīcija “Ziemas mežs”.

Ziema: Paskatieties, kādu brīnišķīgu ziemas meža attēlu mēs ieguvām!

Bērni skatās uz savu un citu bērnu darbu. Dalieties savos iespaidos. Aiciniet 2-3 bērnus izvēlēties sev tīkamo bērzu un izskaidrojiet savu izvēli. (Fonā skan mūzika “Ziemas mežs”, autors nav zināms.)

Bērns: Baltais bērzs

Zem mana loga

Apklāts ar sniegu

Tieši sudraba.

Uz pūkainiem zariem

Sniega robeža

Otiņas uzziedējušas

Baltas bārkstis.

Ziema: Labi darīti puiši! Jūs mani iepriecinājāt ar savu darbu. Katrs no jums ieguva savu ziemas bērzu, ​​atšķirībā no citiem.

Tagad jums ir laiks atgriezties bērnudārzā. Par piemiņu par to, ka tu biji mans viesis, es tev uzdāvinu sniegpārsliņu. Viņa palīdzēs jums atrast bērnudārzu.

Un es atvados no jums. Uz redzēšanos! Uz tikšanos!

(ZIEMAS lapas).

Pedagogs: Puiši! Un mums ir pienācis laiks doties ceļā.

Es uzlikšu sniegpārsliņu uz plaukstas un mēs visi kopā teiksim “burvju” vārdus: “Tu lido, lido, sniegpārsliņa,

Aplis ap Zemi

Aplis ap Zemi

Ved mūs uz bērnudārzu!”

(Skolotājs un bērni saka burvju vārdus un “atgriežas” grupā pie dziesmas“Ziemas skaistuma” vārdi. S. Savenkova, mūzika. T. Tarasova).

Nominācija: Bērnudārzs, ziemas nodarbība, vecākā grupa, Nodarbību pieraksti, GCD, vizuālā darbība
Nosaukums: Nodarbību piezīmes vecākajai grupai, ziema “Zimushka - ziema”


Amats: pirmās kategorijas mākslas skolotājs
Darba vieta: MADOU bērnudārzs Nr.2 “Zvans”
Atrašanās vieta: Turinskas pilsēta, Sverdlovskas apgabals

Mērķis: turpināt attīstīt bērnu sakarīgu runu, nostiprināt priekšstatus par gadalaiku – ziemu, attīstīt bērnu vispārējo redzesloku, atmiņu, uzmanību, iztēli, smalko motoriku, vingrināties vārdu veidošanā, attīstīt komunikācijas prasmes un audzināt gādību. attieksme pret dabu.

Attīstības vide: attēls ar sniegavīra (vai rotaļu sniegavīra) attēlu, kartītes ar attēlu (kartiņas aizmugurē ir burts):

zaķis-z, ragavas -i, mēnesis-m, salti raksti-u, kažoks-sh, slidas-k, eglīte-a, tēmas bildes par tēmu “Ziema”, sajūtu lauks ar sniegpārslu kontūrām, sniegpārsliņas, klusums mūzika, “sniega pika”, priežu čiekuri, PVA līme, līmes otas, manna, vienreizējās tējkarotes, kartons, plastilīns eglīšu piestiprināšanai.

Aktivitāšu gaita:

1. Skolotājs piedāvā bērniem komunikatīvu spēli “Nosauc mīļi”. Bērni stāv aplī un pārmaiņus viens otru mīļi sauc vārdā.

2. Pedagogs:

Puiši, pie mums pienāca sniegavīrs un atnesa vēstuli no meža iemītniekiem. Apsēdīsimies ērti uz paklāja un lasīsim to. Skolotāja nolasa fragmentu no K.D.Ušinska pasakas “Vecās sievietes nerātnības-ziema”:

“Vecene-ziema sadusmojās, viņa nolēma izspiest katru elpu no gaismas. Pirmkārt, viņa sāka tikt pie putniem: viņai tie bija noguruši ar viņu kliegšanu un čīkstēšanu.

Ziema pūta aukstumu, plēsa lapas no mežiem un ozolu mežiem un izkaisīja pa ceļiem. Putniem nav kur iet; Viņi sāka pulcēties ganāmpulkos un domāt mazas domas. Viņi pulcējās, kliedza un lidoja pāri augstiem kalniem, pāri zilajām jūrām, uz siltajām zemēm. Zvirbulis palika, un tas paslēpās zem ērgļiem.

Ziema redz, ka nevar panākt putnus: tā uzbruka dzīvniekiem. Viņa pārklāja laukus ar sniegu, piepildīja mežus ar sniega kupenām, pārklāja kokus ar ledainu mizu un sūtīja salu pēc sala.

Puiši, meža iemītnieki lūdz jūs palīdzēt viņiem atšķetināt burvju vārdu, kas padarīs ļauno vecenīti ziemojošāku. Lai to izdarītu, jums jāizpilda sniegavīra uzdevumi.

Puiši, vai vēlaties palīdzēt? -Jā!

Lieliski! Pareizi izpildītiem uzdevumiem sniegavīrs dāvinās kartītes ar dažādiem attēliem.

3. Pedagogs:

Pirmajā uzdevumā sniegavīrs kādam no jums uzdāvina burvju sniega pika, jums ir jāatbild uz jautājumu ar pilnīgu atbildi un tikai tad jānodod sniega pika nākamajam bērnam:

Kāds tagad ir gada laiks?

Kurš gada laiks bija pirms ziemas?

Kāds gada laiks būs pēc ziemas?

Nosauciet ziemas mēnešus secībā.

Nosauciet pirmo ziemas mēnesi.

Nosauciet pēdējo ziemas mēnesi.

Nosauciet ziemas mēnesi no decembra līdz februārim.

Nosauciet ziemojošu putnu.

Kurš dzīvnieks ziemā maina pelēko kažoku uz baltu?

Pedagogs:

Labi darīti puiši, sniegavīrs jums iedod kartiņu ar attēlu zaķis. Skolotājs karti un visas nākamās izliek uz magnētiskās tāfeles, lai vēlāk, tās apgriežot, varētu izlasīt vārdu “ziema”.

4. Pedagogs:

Nākamais uzdevums. Puiši, izdomājiet vārdus, kas atbild uz kādu jautājumu? Kuru? Kuru? Kuru? Kāda ir saule ziemā?, debesis, sniegs, sniegpārslas, laiks, gaiss, vējš, sals, raksti, diena, sals.

Labi darīti puiši! Sniegavīrs pasniedz jums kartiņu ar kamanu attēlu.

5. Pedagogs:

Puiši, izdomājiet vārdus, kas atbild uz jautājumu Kas? Kas?

Pēc rudens nāk..., krīt ziemā..., ziemā svilpo..., trako..., griežas..., salst..., spīd..., melo..., ziemo... , ripo apkārt...

Labi darīts, jūs izpildījāt uzdevumu, sniegavīrs pasniedz jums karti ar attēlu mēnešus.

6. Pedagogs:

Puiši, apsēdieties uz paklāja, nākamajā uzdevumā jums rūpīgi jāveic kustības ar mani:

Pirkstu spēle “Ziemas būda mežā”

Ziemā mežā ir būda - "jumts" ar rokām virs galvas

Griešana visos virzienos - rādītājpirksta rotācija

Ir ierakti divi kristāla stabi,

Iestatīt apsardzi - klauvēt ar dūri uz dūres

Ledus logi ir paslēpti - aizvērtas, atvērtas plaukstas sev priekšā

Ledus žalūzijas - pagriezieties ar plaukstām, muguru

Uz staba uz ledus - pārklāj labās rokas rādītājpirkstu

kreisās rokas plauksta

labais indekss

Puiši, jūs rūpīgi izpildījāt kustības, sniegavīrs pasniedz jums kartiņu ar salta attēlu modeļiem.

7. Pedagogs:

Sniegavīrs piedāvā spēlēt spēli “Nosauc darbību”, jāpabeidz teikums:

Ziemā putenis...slauka

Naktī vējš skursteņos... gaudo, gaudo

No sniega mākoņa sniegpārslas...krīt, griežas, lido

Ziemā mežā izsalcis vilks...raud

Ziemā lācis ir midzenī...guļ

Vaigiem un deguniem sarma...dzēlieni

Ziemā ūdens upē...aizsalst

Ziemā sniegs klāj visu...

Zem sniega, zāle ziemā... sasilst

Ziemā braucam ar ragaviņām... braukt.

Labi darīts, jūs paveicāt uzdevumu! Sniegavīrs pasniedz jums kartiņu ar kažoka attēlu.

8. Skolotājs aicina bērnus uzminēt mīklu:

Kas tās par zvaigznēm?

Uz mēteļa un uz šalles?

Viscaur, izgriezt,

Paņemsi, ūdeni rokā?

Tieši tā, sniegpārsliņa! Sniegavīrs tev atnesa sniegpārslas, ņem tās un atkārto pēc manis. Puiši, mēs nekustinām galvas, kustas tikai mūsu acis. (Skan mierīga mūzika)

Vingrošana acu noguruma mazināšanai "Sniegpārsla"

Mēs redzējām sniegpārsliņu ( izstiep savu roku ar sniegpārsliņu sev priekšā)

Spēlējās ar sniegpārsliņu

Sniegpārslas lidoja pa labi ( pārvietojiet sniegpārsliņu pa labi, sekojiet ar acīm)

Bērni paskatījās pa labi

Tagad sniegpārslas ir lidojušas ( pārvietojiet sniegpārsliņu pa kreisi, sekojiet ar acīm)

Acis paskatījās pa kreisi

Vējš pacēla sniegu pacel sniegpārsliņu uz augšu, seko ar acīm)

Un viņš to nolaida zemē ( nolaid sniegpārsliņu uz leju, seko ar acīm)

Sniegpārslas virpuļoja ( griezties apkārt)

Un viņi nogrima zemē ( uzliec sniegpārsliņu, apsēdies)

Mēs aizveram acis, mūsu acis atpūšas ( aizsedziet acis ar plaukstām)

Kamēr bērni sēž ar aizvērtām acīm, skolotājs novieto bērnu priekšā sajūtu lauku ar sniegpārslu kontūrām.

Pedagogs:

Mūsu acis ir atpūtušās, un ir pienācis laiks sniegpārslām atgriezties mežā. Novietojiet savu sniegpārsliņu izcirtumā un pastāstiet, kur atrodas sniegpārsla: uz koka, zem koka, koka priekšā, starp koku, virs koka.

Labi darīti puiši! Sniegavīrs pasniedz jums karti ar daiļslidu attēlu.

9. Skolotājs aicina bērnus pie galda ar sagatavotajiem materiāliem:

Puiši, sniegavīrs aicina šos čiekurus pārvērst par mazām eglītēm un apklāt ar sniegu, lai būtu siltāk. Bet mums ir tikai manna un līme... Puiši, varbūt varat izdomāt, kā uztaisīt sniegu? Bērni piedāvā apklāt čiekurus ar līmi un apkaisīt ar mannu.

Labi darīts, jums radās lieliska ideja! Ja pie kartona piestiprini priežu čiekuru, izmantojot plastilīna gabaliņu, tad ar otiņu uzklāj līmi uz priedes čiekuru un pārkaisi ar mannu (uzmanīgi nokratiet lieko mannu) - iegūsi īstas ar sniegu pārklātas eglītes!

Skan mierīga mūzika, un bērni izpilda uzdevumu.

Skaistas Ziemassvētku eglītes! Sniegavīrs pasniedz jums kartiņu ar Ziemassvētku eglītes attēlu.

10. Pedagogs: Puiši, jūs lieliski pastrādājāt ar visiem sniegavīra uzdevumiem. Tagad jūs un es atšķetināsim burvju vārdu, kas padarīs veco ziemas sievieti laipnāku.

Skolotājs lūdz bērnus nosaukt skaņu vārdos:

Skolotājs apgriež kartītes ar burtiem, bērni lasa iegūto vārdu - ziema

Tas ir burvju vārds! Lai ziema nesadusmotos, sauksim to mīļi - ziema!

Pedagogs:

Puiši, par kādu gada laiku mēs runājām?

Par gada laiku – ziemu, tās pazīmēm.

Kas tev patika visvairāk? - Bērnu atbildes.

Skolotāja bērniem dāvina balvas – zvaigznītes no pašlīmējošā papīra.

Izglītības pasākumu kopsavilkums iepazīšanai ar ārpasauli “Ziema. Ziemas zīmes"

GBOU skola 851

Sumskaya iela 4A

Jegorova I.V.

Izglītības jomu integrācija: “Kognitīvā attīstība”; “Runas attīstība”; "Fiziskā attīstība"; “Sociālā un komunikatīvā attīstība”; "Mākslinieciskā un estētiskā attīstība."

Mērķis: stiprināt bērnos ziemas pazīmes, sezonālās izmaiņas dabā, kas saistītas ar ziemas periodu.

Uzdevumi:

Precizēt un paplašināt bērnu priekšstatus par ziemu un sniegu.

Mudiniet bērnus analizēt, izdarīt secinājumus un pareizi formulēt savu atbildi.

Risinot mīklas, attīstiet loģisko domāšanu, inteliģenci un iztēli.

Izraisīt bērnos pozitīvas estētiskās sajūtas un emocijas, klausoties mūzikas skaņdarbu.

Veicināt bērnu aktīvu un draudzīgu mijiedarbību ar skolotāju un vienaudžiem spēļu un izziņas problēmu risināšanā.

Turpiniet uzlabot savas prasmes zīmēt ar zīmuļiem. Attīstīt iztēli un spēju nodot plānoto modeli uz papīra.

Materiāls:

Bildes ar ziemas pazīmēm; bildes: sniega kupenas, putenis, sals, raksti uz stikla, sniegpārslas, zivis zem ledus; jo izdarīja. spēles: attēli, kas attēlo ūdenskritumu, upi, peļķi, ledu, sniegputeni, mākoņus, lietus, tvaiku, sniegpārslas, pilienus utt.; zīmēšanai: krāsains papīrs (melns vai violets, balts zīmulis, muzikāla kompozīcija “Sniega pārslu valsis” no P. I. Čaikovska baleta “Riekstkodis”.

Tiešās izglītības aktivitātes:

1. Saruna par ziemu.

Bērni sēž uz krēsliem.

Uz tāfeles karājas ilustrācijas ar ziemas ainavām. Skolotāja lasa I. Ņikitina dzejoli “Satiekot ziemu”.

Sveiks, viesi - ziema!

Mēs lūdzam žēlastību,

Dziediet ziemeļu dziesmas caur mežiem un stepēm.

Mums ir brīvība – staigājiet jebkur;

Veidojiet tiltus pāri upēm un izklājiet paklājus.

Mēs nekad pie tā nepieradīsim, -

Lai tavs sals saplaisā,

Mūsu krievu asinis deg aukstumā!

Pedagogs: Puiši, vai jūs priecājaties par ziemu? Ko tev visvairāk patīk darīt ziemā?

Apskatīsim ilustrācijas un parunāsim par ziemas pazīmēm. Kā ziema atšķiras no citiem gadalaikiem?

Bērni nosauc ziemas zīmes:

Debesis pelēkas, saule spīd maz. Ja tas ir ieslēgts, tas nesilda.

Apkārt visu klāj balta sniega sega.

Cilvēki uzvilka siltas drēbes, ārā kļuva auksti.

Dzīvnieki mežā nomainīja gaišos kažokus pret siltajiem ziemas. Daži dzīvnieki gulēja ziemas miegā.

Ziemojošie putni ir auksti un izsalkuši. Viņi lido tuvāk cilvēku dzīvesvietai.

Pedagogs:

Cik mēnešus ilgst ziema? Nosauciet ziemas mēnešus.

Puiši, vai jūs zināt, kāpēc nāk ziema?

Jo Zeme, mūsu planēta, šajā gadalaikā ir tik ļoti nosliece uz Sauli, ka saņem mazāk saules gaismas, līdz ar to arī mazāk siltuma un gaismas. Tāpēc temperatūra pazeminās, dienas kļūst īsākas un naktis garākas.

Kāpēc ziemā snieg? No kurienes tas nāk?

Ziemā, kad ir auksts, ūdens pilieni mākoņos sasalst un pārvēršas sniegpārslās. Tāpēc ziemā snieg un siltajos gadalaikos līst.

Apskatīsim sniegpārslas. Vai tie ir vienādi? Kāda ir atšķirība?

Visas sniegpārslas ir dažādas: ir sešstaru zvaigznes, adatu baterijas, pūkas, šķīvju eži, aproču pogas sniegpārslas. Sniegpārslu forma ir ļoti atšķirīga atkarībā no laikapstākļiem. Bezvēja, salnā dienā sniegpārslas krīt lēni, tās ir lielas, spīdīgas un izskatās kā zvaigznes. Tie krīt pa vienam, tāpēc tos ir viegli pamanīt, ja uzķerat sniegpārsliņu uz dūraiņa. Vieglā salnā sniegpārslas izskatās kā mazas bumbiņas, tāpēc saka, ka nāk "sniega granulas". Un, kad ir stiprs vējš, nepārtraukti ir “sniega putekļi” - tieši vējš norauj to skaistos starus no sniegpārslām. Spēcīgā salnā sniegs gurkst zem kājām - tie ir sniegpārslu stari, kas no sala kļuvuši trausli un trausli, kas lūst mūsu svara dēļ. Kad nav sala, sniegs krīt pārslās. Šīs pārslas sastāv no daudzām kopā salipušām sniegpārslām.

Kā sauc vēju ar sniegu? (putenis)

Putenis ir sniega vētra. Spēcīgs vējš paceļ uz augšu atsevišķas, graudveidīgas sniegpārslas. Dažreiz sniega vētra var būt tik spēcīga, ka jūs nevarat redzēt neko sev apkārt.

Kā sauc sniegu, kas veidojas uz koku zariem pēc neliela atkušņa? (sals)

Kad ir auksts, uz zāles vai kokos veidojas ledus kristāli. Dažkārt sals ir tik balts, ka to var sajaukt ar sniegu.

Kā ziemā sauc krāsotus logus? (ziemas modeļi, sals)

Spēcīgā salnā uz logiem bieži veidojas skaisti raksti. Šie raksti ir dažādi: daži izskatās pēc papardes lapām, tos sauc par "Ziemassvētku vecīša dārzu", citi izskatās pēc meža pasakas.

Fiziskais vingrinājums "Pastaiga"

Viens divi trīs četri pieci

Mēs devāmies pastaigā pa pagalmu.

Viņi veidoja sniega sievieti,

Putnus baroja ar drumstalām,

Tad mēs slidojām slidotavā,

Un viņi arī gulēja sniegā,

Visi atgriezās mājās sniegā,

Paēdām zupu un devāmies gulēt.

Pedagogs: Labi darīti, puiši, cik daudz jūs zināt par ziemu. A

puzles

Vai vari uzminēt?

Tas ir mīksts, nevis spilvens.

Viņš ir balts, nevis pūkains,

Viņš ir auksts kā varde

Un ja iesildies - strūkla. (sniegs)

Zvaigzne griezās

Gaisā ir mazliet.

Apsēdās un izkusa

Uz manas plaukstas. (sniegpārsla)

Uzminiet, kas ir sirmā saimniece:

Spalvu puteklīši trīcēs - pār pasauli būs pūkas. (ziema)

Kas taisa tiltu uz upes

Bez cirvja, bez naglām, bez dēļiem? (sasalšana)

Un ne sniegs, ne ledus,

Un ziemā viņš noņems kokus ar sudrabu. (sals)

Didaktiskā bumbu spēle “Izvēlies pareizo vārdu”

Kādus vārdus jūs varat teikt par ziemu, kāda tā ir? - Sniegs, putenis, sals, auksts, skarbs, mīksts, balts utt.

Kāds tur sniegs? (balts, pūkains, auksts, dzirkstošs, dzirkstošs, sudrabains, kraukšķīgs, mīksts utt.)

Kāda tur ir sniegpārsla? (gaišs, gaisīgs, ažūrs, caurspīdīgs, cirsts, skaists, balts utt.)

Didaktiskais vingrinājums "Ar vārdiem saistīti vārdi"

(sasit plaukstas):

Vārdam sniegs saistītu vārdu izolēšana no vairākiem pēc nozīmes vārdiem: ziema, sniega pika, sniegputenis, aukstums, ziemas būda, sniegavīrs, sniegots, putenis, sniega meitene, sals, Ziemassvētku vecītis, sals, saldētava, sniegpārsla, ziemas būda, sniegpulkstenīte, ziemotājs, putenis, ziemotājs, bullfinks.

Didaktiskā spēle “Kur ir sniegpārslas? »

Bērni dejo aplī ap aplī izliktām kārtīm. Kartītēs attēloti dažādi ūdens stāvokļi: ūdenskritums, upe, peļķe, ledus, sniegputenis, mākonis, lietus, tvaiks, sniegpārslas, pilieni utt.

Pārvietojoties pa apli, tiek teikti šādi vārdi:

Tātad vasara ir pienākusi.

Saule spīdēja spožāk.

Kļūst karstāks,

Kur man meklēt sniegpārsliņu?

Ar pēdējo vārdu visi apstājas. Tiem, kuru priekšā atrodas vajadzīgās bildes, tās jāpaceļ un jāpaskaidro sava izvēle. Kustība turpinās ar vārdiem:

Beidzot ir pienākusi ziema:

Auksts, putenis, auksts.

Izej pastaigāties.

Kur meklēt sniegpārsliņu?

Vēlreiz tiek atlasīti nepieciešamie attēli un izskaidrota to izvēle.

Pedagogs: Labi darīts, puiši, jūs paveicāt uzdevumu.

5. Mākslinieciskā jaunrade.

Pedagogs: Šodien mēs daudz runājām par ziemu, par sniegpārslām. Klausieties dzejoli:

Dūnas sniegpārslas,

Jautrs un dzīvs!

Tu griezies, mirgo

Meža klusumā.

Un jūs pārklājat zemi

Spīdīgs sudrabs!

Pedagogs: Es iesaku uzzīmēt sniegpārslas uz krāsaina papīra ar baltu zīmuli.

Bērni, izmantojot molbertam piestiprinātus paraugus, veic darbu, dažādos veidos attēlojot sniegpārsliņu pa visu papīra lapu (pēc izvēles).

Darbs tiek izpildīts P. I. Čaikovska baleta “Riekstkodis” muzikālajai kompozīcijai “Sniega pārslu valsis”.

Gatavos zīmējumus bērni piestiprina pie tāfeles.

6. Atspulgs.

Puiši, par ko mēs šodien runājām?

Ko jaunu esi iemācījies? Kas tev patika visvairāk?


Anna Toropčina
Izglītojošo pasākumu kopsavilkums izziņas attīstībai senioru grupā “Ziema-ziema”

GCD kopsavilkums vecākajā grupā par kognitīvo attīstību"Ziema"

Priekšmets: « Zimushka - ziema»

/beiguma nodarbība/.

Mērķi: - Nostiprināt bērnu zināšanas par ziemu kā gadalaiku / laika apstākļiem un izmaiņām dabā; ziemas mēnešu nosaukumi; ziemojošie putni; koku iezīmes un krūmi; dzīvnieku dzīve ziemā/.

Iemācīties pamanīt un izteikt iespaidus par ziemas parādību skaistumu.

Ieaudzināt bērnos interesi un cieņu pret dabu.

Aprīkojums: Gleznas ar ziemas ainavām, gleznas "Putni pie barotavas", "Putni ziemā", "Zvēri ziemā", flanelogrāfs, vecs meža cilvēks. Materiāla izvēle projektēšanai

"Kurš ko grib?"; "Ziemas drēbes".

P. I. Čaikovska darbu ieraksts "februāris", "marts", L. Derbeneva dziesma "Trīs balti zirgi".

Priekšdarbs: Skatos uz gleznām temats: "Ziema", "Ziemas mežs", "Putni ziemā", "Ziema izklaide» ;

lasot V. F. Odojevska pasaku "Morozs Ivanovičs". Mācāmies dzejoļus, mīklas, teicienus par ziemu, salu, sniegavīru, lāstekām.

P/spēle "Sniega bumbas", vingrojiet tālāk elpošanas attīstība"Sniega bumbas un vējš".

GCD pārvietošana:

/Part grupai Telpu rotā ziemas pļava un ziemas ainavas gleznas. /

Audzinātāja: Uzminiet, puiši

Par ko ir mana mīkla?

Kas izcirtumus balina ar baltu.

Un raksta uz sienām ar krītu,

Šuj spalvu gultas,

Vai esat izdekorējis visus logus?

(ziema - ziema)

Pa labi. Šī ir ziema. (Izskan L. Derbeneva dziesma "Trīs balti zirgi").

Kā ziema atšķiras no citiem gadalaikiem? /Bērnu atbildes/ Nosauc ziemas mēnešus. /decembris janvāris februāris/

Baltais galdauts klāja visu zemi. Kas tas ir? /Sniegs/ Kāds tur sniegs? /Balts, pūkains, auksts.../ Kad ejam pa sniegu, kas ar to notiek? /Kraukšķ, čīkst, dzied dziesmu/

Kādi ir laikapstākļi ziemā? /Sals, auksts utt./

Tātad, ar kādiem vārdiem jūs varat aprakstīt ziemu? Kāda viņa ir? /Sniegs, sals, dzirkstošs, putenis.../

Puiši, šodien pavadīsim dienu ziemas mežā.

/Bērni un viņu skolotāja dodas uz ziemas mežu. Skolotājs lasa dzejoli "Ziemas mežs"/

"Ziemas mežs". V. Orlovs

Sniega dzirnavas ir apklusušas no rīta:

Balta sniega vētra pārklāja caurumu.

ūdele nav redzama zem pūkainās Ziemassvētku eglītes,

Viena tieva plaisa ir tikko pamanāma.

Visa zeme ir tērpta sniegbaltā kažokā,

No rītausmas sniegs uzliesmo oranžā krāsā.

Pazīstamajai Ziemassvētku eglītei ir nepazīstams izskats,

Un mazā lapsa skatās uz viņu pa plaisu.

Kādā meža izcirtumā viņi pamana vecs meža cilvēks, kurš čukstus sveicina bērnus.

Audzinātāja: - Kāpēc tu čuksti, meža zēn?

Lesovičok: - Klausieties, cik kluss ir mežā. Vai jūs zināt, kāpēc šeit ir tik kluss? /Skan P.I.Čaikovska mūzika "februāris"/.

Bērnu atbildes: - Tagad ir ziema. Visi visapkārt: gan koki, gan zeme ir klāta ar sniegu, kā sega, un tāpēc ir kluss. Putnu nav. Viņi aizlidoja uz siltākiem apgabaliem. Ir tikai ziemošana: vārnas, varenes, baloži, vērši, zīles.

Audzinātāja: Skaties uz bildi "Putni pie barotavas".

Putni lec agri no rīta.

Gar sniegotajiem zariem -

Dzeltenās krūtis

Viņi lido pie mums.

Kurā gadalaikā mākslinieks gleznojis? Kāpēc tu tā domā?

Kādi putni sēž uz koka? Pastāstiet, kas ir zīlītes un vērši? (šie putni ir lielāki par zvirbuli, zīlītei ir dzeltena krūtis, bet vēršam ir sarkana krūtis).

Rudenī daudzi putni lidoja uz siltākiem apgabaliem. Tie ir gājputni. Nosauciet tos (roķi, strazdi, cīruļi, zosis, gulbji).

Kāpēc dienvidos nav zīļu un vēršu? (šiem putniem nepatīk siltums, it īpaši vēršucis - viņš visu vasaru atradās ziemeļos, bet ziema lidoja uz mūsu reģionu). Šis ir arī gājputns. Bet zīlītes nav gājputni, tās paliek ziema ar zvirbuļiem, vārnas, žagari. Šis ziemojošie putni.

Lesovičok: - Pa labi. Es arī sargāju meža saimnieka miegu. Vai jūs zināt, kas viņš ir? /Šis ir lācis. Viņš tagad guļ bedrē un zīda ķepu. / Kas vēl guļ ziemā? /Ezītis vēl guļ. /

Lesovičok: - Kurš gan neguļ mežā?

Bērni: - Zaķi, vāveres, lapsas, vilki neguļ.

Lesovičok: - Kāpēc jūs domājat, ka viņi ziemā nesasalst?

Bērni: - Tie ir pārklāti ar siltu pūkainu kažokādu un vilnu.

Lesovičok: - Šeit es viņiem sagatavoju meža gardumus. Uzmini, kura?

Di: "Kurš ko grib?" Uz flaneļgrāfa ir lapsa, zaķis, vāvere. Bērni zem katra dzīvnieka izliek savu mīļāko dzīvnieku. delikatese: lapsai - pele, zaķim - jauni zariņi, vāverei - priežu čiekurs.

Lesovičok: - Labi padarīts! Mēs pabeidzām manu uzdevumu. Kāpēc ziemā mežā nedzird putnus?

Bērni: - Putni ziemā lido tuvāk cilvēku dzīvesvietai. Cilvēki baro putnus. To barotavās ieberam arī drupatas un graudus.

Lesovičok: - Bērni, vai jums patīk spēlēties ziemā? Kādas spēles tev patīk? /Mums patīk braukt ar ragaviņām, spēlēt sniega bumbas, būvēt sniegavīru utt. /

Bērni deklamē dzejoli "Sniegavīrs" D. Čujaki.

Sniegavīrs.

Vakar mūsu pagalmā stāvēja sniegavīrs.

Mēs paši viņu veidojām; viņam bija kuplas ūsas.

Un šodien aiz loga visapkārt tecēja straumes.

Naktī sniegavīrs pazuda. Varbūt viņš iegāja mežā?

Mēs laipni lūdzam jūs, puiši

Ja pa ceļam satiekat ūsainu sniegavīru,

Palīdziet mums atrast.

Audzinātāja: - Puiši, spēlēsim sniega bumbas ar meža puiku.

Spēle "Sniega bumbas".

/Bērni "skulptēts" sniega bumbas no albumu loksnēm, saburzījot tās rokās. Tad viņi sadalās divās komandās un nostājas viens otram pretī, viens bērns starp komandām, centrā. /

Bērni: - Ak tu, ziema-ziema!

Atnesa daudz sniega.

Spēlēsim sniegā

Sāciet: viens divi trīs!

/Bērni met "sniega bumbas" viens otru, lai centrā esošais bērns varētu pēc iespējas mazāk noķert "sniega bumbas"./ - 2 reizes.

Lesovičok: - Puiši, vai jums nav auksti?

Bērni: - Nē, esam silti saģērbušies.

Lesovičok: - Tagad es pārbaudīšu, vai jūs zināt, ko valkāt ziemā?

Di: "Paņem ziemas drēbes". Zēna un meitenes figūras ir attēlotas uz flaneļgrāfa. Uz galda ir drēbes viņiem (vasara, rudens, ziema). Bērni ģērbj lelles, nosaucot drēbes.

Lesovičok: - Tu visu zini. Par to pacienāšu ar gardām konfektēm /dod bērniem lāsteku/. Ēd veselīgi.

Audzinātāja: - Ko tu saki, Lesovičok! Šis "konfekte" Jūs nevarat ēst. Tā ir lāsteka, ir auksts.

Lesovičok: - Ak, kāpēc pēkšņi sāka pilēt?

Bērni: - Jo aukstā ūdenī pārvēršas ledū, bet siltā laikā ledus un sniegs kūst.

Ak, meža zēn, vai nav vai jūs varat ēst no ledus izgatavotu lāsteku? Mēs saslimsim!

Audzinātāja: - Bērni, uzaiciniet Lesovičoku spēlēties ar mums.

Fizminutka: "Pastaiga ziemas mežā".

Mēs nonācām ziemas mežā.

Šeit ir tik daudz brīnumu! /Ejot pa apli viens pēc otra. /

Labajā pusē ir bērzs kažokā,

Kreisajā pusē - Ziemassvētku eglīte skatās uz mums. /Viņi virza rokas uz sāniem. /

Debesīs griežas sniegpārslas,

Viņi skaisti guļ uz zemes. / "Laternas", spinings, tupus. /

Šeit mazais zaķis auļoja,

Viņš aizbēga no lapsas. /Lēkšana. /

Šis ir izsalcis vilks, kas klīst,

Viņš meklē laupījumu. /Rokas uz jostas, noliecoties uz sāniem. /

Mēs visi tagad slēpsimies

Vilks mūs neatradīs. /Viņi tup, slēpjas. /

Midzenī guļ tikai lācis... /Atdarināt miegu. /

Garām lido vērši: "Ri-ri-ri!"/Atdarināt putnu lidojumu. /

Ziemā mežā ir skaistums un miers,

Un mums ir pienācis laiks atgriezties mājās. / Izpletiet rokas uz sāniem. /

Audzinātāja: - Lesovičok, kur ir tava māja?

Lesovičok: - Mana māja ir zem Ziemassvētku eglītes. Vai kāds zina, kāda veida koks tas ir?

Bērni: - Egle ir skuju koks. Lapu vietā tam ir adatas. Egle zaļo gan ziemā, gan vasarā.

Lesovičok: - Ko jūs varat teikt par ziemas kokiem? /Ziemā koki un krūmi guļ. Viņu zari ir ļoti trausli un viegli lūzt; tie ir jāaizsargā. /

Audzinātāja: - Lesovičok, vai tu vari atrisināt mīklas?

/Bērni uzdod mīklas un palīdz tās atrisināt. /

Puzles:

« Vecs vīrs Pie vārtiem siltumu atņēma.

Viņš neskrien, bet neliek man stāvēt. /Sasalšana. /

"Tas ir balts, bet ne cukurs,

Nav kāju, vienkārši ej. ” /Sniegs. /

"Baltais burkāns auga ziemā". /Lāsteka. /

“Kādas tur ir zvaigznes?

Uz mēteļa un uz šalles,

Viscaur, izgriezt,

Un, ja jūs to paņemat, jūsu rokā ir ūdens. /Sniegpārslas. /

“Kad visu klāj pelēks sniegs

Un saule no mums atvadās agri?” /Ziemā. /

Lesovičok: - Es biju ļoti apmierināts iepazīt tevi, Puiši. Esmu pārliecināts, ka jūs visi esat ļoti laipni; tu mīli dabu un, ceru, izturēsies pret to uzmanīgi. Nāc ciemos. Un tagad man ir laiks doties uz mežu.

Uz redzēšanos.

/Bērni atvadās no Lesovičokas un "atgriežas" V grupai. / Mūzikas skaņas "Gadalaiki" P.I. Čaikovskis.

Audzinātāja: - Puiši, vai jums patika mūsu šodienas brauciens uz mežu? /Bērni stāsta, kas visvairāk patika un palika atmiņā. /

Jūs varat uzaicināt bērnus uzzīmēt ziemas mežu un pēc tam nosūtīt zīmējumus Vecajam meža vīram.