Pieklājīga uzruna angļu valodā. Pieklājīgākais pieprasījums krievu valodā Pieklājīgi lūgumi krievu valodā

Nodarbības tēma: Pieklājīgi vārdi. Pieprasīt.

Nodarbības mērķis: iemācīt pareizi uzrakstīt pieprasījumu.

Uzdevumi:

Izglītības: iemācīt lietot dažādus pieklājības izpausmes līdzekļus; ieviest etiķetes lūguma izpausmes; iemācīt izvēlēties konkrētai situācijai atbilstošus lūguma izteikšanas līdzekļus; izmantot intonāciju kā līdzekli pieklājīgi izteikt lūgumus.

Izglītības: attīstīt bērnu runu, domāšanu, vārdu krājumu.

Izglītības: izkopt komunikācijas kultūru.

Aprīkojums: prezentācija “Pieklājība jau no mazotnes” (1.pielikums) , multimediju iekārtas, pasaku ierakstīšana A.S. Puškins, multfilmas “Pazudušā papagaiļa atgriešanās”, “Lauvas mazulis un bruņurupucis” ieraksts, V. Osejevas stāsts “Burvju vārds” (2. pielikums) , uzdevumu kartītes, pieklājības vārdu vārdnīca.

Nodarbību laikā

I. Organizatoriskais moments

Sveiki puiši! Es priecājos jūs satikt. Sveicināsim viens otru ar smaidiem.

Paldies, apsēdies.

Puiši, vai jūs domājat, ka mums ir parasta nodarbība? (Nē.) Un kāpēc?

Jums taisnība, šodien mums ir nevis parasta nodarbība, bet gan ceļojumu nodarbība. Paceliet roku tie, kam patīk ceļot. Kāpēc? ( Jūs uzzināsiet kaut ko jaunu un interesantu.)

Mēs arī noteiksim šo mērķi. Šodien nodarbībās uzzināsim daudz jauna un dosimies ceļojumā uz filmu studiju “Pieklājība no mazotnes”. ( 1. pielikums, 1. slaids)

II. Pamatzināšanu atjaunināšana. Izglītības problēmas izklāsts

Ko nozīmē būt pieklājīgam? (Ziniet noteikumus.)

Ir vārdnīca, ko sauc par skaidrojošo. Šī vārdnīca izskaidro vārdu nozīmes.

Sergeja Ivanoviča Ožegova skaidrojošajā vārdnīcā par pieklājīgu cilvēku teikts tā: "Pieklājīgs - ievērojot pieklājības noteikumus, labi audzināts." (1. pielikums, 2. slaids)

Kur jāievēro pieklājības noteikumi?

Pieklājība ir viena no svarīgākajām labi audzināta cilvēka īpašībām. Agrāk vārds "vezha" nozīmēja "eksperts" - tas, kurš zina pieklājības noteikumus un labas attieksmes pret cilvēkiem izpausmes formas. (1. pielikums, 2. slaids)

Pieklājīga cilvēka ikdienas dzīvē vienmēr ir vārdi, kurus mēs saucam par "maģiju". Ar šo vārdu palīdzību jūs pat varat atjaunot labu garastāvokli skumjam vai aizvainotajam cilvēkam.

III. Runas iesildīšana

Lūdzu, paskaties, vai šeit ir kaut kas rakstīts uz durvīm? (1. pielikums, 3. slaids)

Lasiet ar dažādu intonāciju. (1. pielikums, 3. slaids)

Lūdzu, neslīdiet lejā pa margām!
Var ieķerties krokodilu zobos!
Viņi slēpās uz katras platformas
Un visus, kas izvācas, sagrābj aiz papēžiem.
Un viņi tiek vilkti līdz Āfrikas Nīlas dibenam.
Lūdzu, neslīdiet lejā pa margām!

IV. Nodarbības tēmas un mērķa paziņošana

Puiši, šī ir noslēpumaina zīme. Tajā ir paslēpta mūsu ceļojumu nodarbības tēma. Pastāstiet man, lūdzu, ko viņi mums prasa? Par ko, tavuprāt, būs mūsu ceļojums uz filmu studiju? (Pieklājīgi vārdi.)

Pa labi. Mūsu nodarbības tēma: Pieklājīgi vārdi. Pieprasīt. (1. pielikums, 4. slaids)

Šodien mums ir jāatbild uz jautājumiem:

  • Kas ir pieprasījums?
  • Kā pareizi jautāt un kādus “burvju” vārdus lietot?
  • Kāda ir atšķirība starp pieprasījumu un pasūtījumu?

(1. pielikums, 4. slaids)

V. Jauna materiāla apguve

Kas ir pieprasījums? Runājiet pa pāriem.

Kamēr puiši domā, paskaties (bērns skatās vārdnīcā), kāda definīcija ir dota skaidrojošajā vārdnīcā.

Tātad, kas ir pieprasījums? (Kad viens cilvēks pieklājīgi jautā citam.)

Izlasi to. (1. pielikums, 5. slaids) Lūgums ir aicinājums kādam, mudinot kaut ko darīt.

Atrodiet galvenos atslēgvārdus šajā definīcijā. (Apelācija, zvanīšana.) (1. pielikums, 5. slaids)

Aicinām noklausīties studijā veiktos ierakstus un noteikt, kura varoņa runā ir lūgums. (Ieraksta skaņas.)

Vai uzzinājāt, no kāda darba ir šis ieraksts?

Turpinām ceļu caur filmu studiju.

Man ir divi palīgi. Tagad viņi iepazīstinās jūs ar īsu ainu.

Aina

Krēsls. Divi bērni. Viens bez vārdiem lūdz otru piekāpties.

Un jums ir jānosaka, ko viņi darīs.

Ko viņi darīja? (Viņi kaut ko jautāja.)

Kā šis pieprasījums tika izteikts? (Izmantojot rokas.)

Kā sauc roku un ķermeņa kustību? (Žests.)

(1. pielikums, 6. slaids)

Kas pietrūka notikuma vietā? (Vārdi.)

Kinostudijā tiek filmēta bērnu filma pēc Valentīnas Osejevas stāsta “Burvju vārds” motīviem. (2. pielikums). Aktieri, lūdzu, ieņemiet vietas. Personāži: vecajam vīram - .., Pavļikam - .., māsa Ļena - .., vecmāmiņa - .., autors - ... ( Stāsta fragmenta dramatizēšana.)

Puiši, jums rūpīgi jāieklausās un jāsaka, par kādu vārdu mēs runājam.

Puiši, kādu vārdu vecais teica Pavļikam? (Lūdzu.) Pa labi.

Fragmenta dramatizēšanas turpinājums.

Kāpēc zēns gribēja atgriezties pie vecā vīra?

Kā arī, kāpēc šo vārdu sauc par “maģisku”? (Maina garastāvokli, maina citu cilvēku attieksmi.)

Bet ir arī citi vārdi, kas jums ir jāatceras un jāizmanto savā runā. (1. pielikums, 7. slaids)

Lasīsim tos Pieklājīgo vārdu vārdnīcā.

Izlasi pirmās ailes vārdus, ... izlasi otrās ailes vārdus.

Ar šīm frāzēm veidosim teikumus-pieprasījumus. (1. pielikums, 7. slaids) Kādus izteicienus atceries?

Lai izpildītu pieprasījumu (1. pielikums, 8. slaids) Kas jums būtu jāizmanto savā runā? (Pieklājīgi vārdi.)

Kā izrunāt pieklājīgus vārdus ? (Klusā balsī, skatoties tieši acīs personai, ar kuru runājat.) (1. pielikums, 8. slaids)

Puiši, vai jūs domājat, ka pēc šiem vārdiem vēlaties izpildīt lūgumu? (1. pielikums, 8. slaids)

FIZMINŪTA

Tagad mēs iemācīsimies kompetenti izteikt pieprasījumu. (1. pielikums, 9. slaids)

1. Apelācija.
2. Lūdzu palīdziet.
3. Pateicība.

Pieprasījums jāiesniedz šādā secībā.

Kur mēs sākam? Ja tas ir tavs vienaudzis, tad uzrunāsim viņu vārdā. Un, ja pieaugušais - pēc vārda un uzvārda.

Šodien mums ir ļoti paveicies: filmu studijā “Pieklājība no agras bērnības” mums piedāvā būt par scenāristiem un rakstīt savu scenāriju.

Stāsti ir rakstīti uz kartēm, kas atrodas uz jūsu galdiem.

Uzdevums Nr.1. Izlasi to. Lūdzu, iesniedziet pieprasījumu, izmantojot “Pieklājīgo vārdu vārdnīcu” un plānu.

1 situācija. Tu saslima un nenāci uz skolu. Man ir jāzina mājasdarbi nākamajai stundai.

2. situācija. Zīmēšanas nodarbība.

1. stāsts. Tu saslima un nenāci uz skolu. Jums ir jāatrod mājasdarbi. Tie, kam nepatīk ilgi domāt, to var izvēlēties.

2. sižets. Zīmēšanas nodarbība. Tiem puišiem, kuriem patīk fantazēt.

Paceliet roku, ja esat jau izlēmis par zemes gabalu. Uzmanīgi klausieties uzdevumu: jums ir jāiesniedz pieprasījums, izmantojot “Pieklājīgo vārdu vārdnīcu”, kas atrodas uz jūsu galdiem, un plānu.

Kurš ir gatavs? Lūdzu. Kurš izvēlējās citu situāciju? Paldies. Es ceru, ka arī pārējie izteica kompetentus pieprasījumus.

Ceļojums pa filmu studiju turpinās. Izlasiet fragmentu no Alekseja Tolstoja pasakas “Zelta atslēga jeb Pinokio piedzīvojumi”. Un noskaidrojiet, vai Malvina izmantoja pieprasījumu, runājot ar Buratino.

Uzdevums Nr.2. Izlasiet fragmentu no Alekseja Tolstoja grāmatas “Zelta atslēga jeb Buratino piedzīvojumi” un noskaidro, vai Malvīna izmantoja lūgumu, uzrunājot Buratino.

Tad meitene viņam bargi teica: Izvelc kāju no sevis apakšas un noliec zem galda. Neēdiet ar rokām; tam ir paredzētas karotes un dakšiņas.

Ko tad Malvīna izmantoja, uzrunājot Pinokio? (Pasūtīt.) Ko viņa dara? (Pasūtīts.) (1. pielikums, 10. slaids)

Kādus vārdus viņa lietoja? Uzsveriet tos.

Kāpēc Malvīna uzrunā Pinokio kā “tu”, ja viņi ir viena vecuma?

- Lūdzu, definējiet atšķirību starp pasūtījumu un pieprasījumu? (1. pielikums, 11. slaids)

Lūgumā ir burvju vārdi, bet kārtībā? (Nē.)

Lūgums tiek izpildīts pēc vēlēšanās, bet pasūtījums? (Obligāts.)

Tagad atgriezīsimies pie fragmenta no pasakas “Zelta atslēga jeb Pinokio piedzīvojumi”. Kā tev bija jāpasaka Malvīnei, lai Pinokio gribas darīt visu?

Izlabojiet Malvīnes vārdus.

VI. Konsolidācija

Filmu studijā “Pieklājība no mazotnes” viņi piedāvā būt kritiķi. Kas ir kritiķi? ( Kas kritizē darbu.)

Kritiķi ir cilvēki, kas vērtē darbus (Filmas, grāmatas.)

Vajag izvērtēt darbu un pateikt, kas ir pieprasījums un kas ir pasūtījums. (1. pielikums, 12., 13. slaids)

(Karikatūru ierakstīšana.)

VII. Nodarbības kopsavilkums

Tātad mūsu nodarbība-ceļojums ir beidzies.

Paskatīsimies, vai esam atbildējuši uz visiem jautājumiem? (1. pielikums, 14. slaids)

Dārgie puiši, esmu pārliecināts, ka viss, ko jūs šodien uzzinājāt, noteikti palīdzēs jums dzīvē. Dažādās dzīves situācijās spēsi sevi parādīt kā pieklājīgu cilvēku, ar kuru ir patīkami komunicēt un patīkami sagādāt viņam prieku.

Šis mans lūgums būs bērniem, kurus esmu jau nedaudz iepazinusi. Es lūdzu būt pieklājīgam ne tikai vārdos, bet arī darbos.

Un kā suvenīru es vēlos jums uzdāvināt “Pieklājības vārdu vārdnīcas”, kas jums kalpos kā mājiens.

Mērķi un uzdevumi

— iemācīt bērniem pieklājīgus lūgumus un pieklājīgus atteikumus.

Priekšdarbs

L. Kvitko poēmas “Anna-Vanna - brigadiere” iestudējums.

Klases stundas gaita

Skolotājas atklāšanas runa

Skolotājs. Ļoti bieži jūs uzrunā ar dažādiem lūgumiem. Dažus pieprasījumus jūs varat izpildīt ar prieku, bet citus jūs nevarat izpildīt. Kā pareizi atteikt un pareizi pajautāt, ja nepieciešama palīdzība? To mēs iemācīsimies šodienas nodarbībā.

Diskusija par J. Bžehvas dzejoli no krājuma “Skudra”

Viņi teica vērsim:

- Dārgais vērsis!

Lūdzu, paņemiet mani

- Nu, lūk, vēl viens,

Bija medības!

Jebkurš

Diskusijas jautājumi:

- Kā tu pajautāji vērsim? (Pieklājīgi)

"Vai vērsis pieklājīgi atteicās?"

- Ko jūs varat teikt par vērsi? (Vērsis ir rupjš, nekulturāls, nezinošs.)

Skolotājs. Iedomājies, ka mēs ar tevi atnācām uz cūkkūti, lai paskatītos uz sivēniem. Bet sivēnu saimnieks mums neļauj to darīt.

L. Kvitko poēmas “Anna-Vanna - brigadiere” dramatizācija

- Anna-Vanna, mūsu komanda

Gribas redzēt sivēnus!

Mēs viņus neapvainosim:

Apskatīsimies un ejam ārā.

- Izej no pagalma

Labāk neprasi!

Ir pienācis laiks izmazgāt sivēnus

Nāc rīt.

- Anna-Vanna, mūsu komanda

Grib redzēt sivēnus

Un pieskarieties mugurām -

Vai ir daudz saru?

- Izej no pagalma

Labāk neprasi!

Ir pienācis laiks pabarot sivēnus

Nāc rīt.

- Anna-Vanna, mūsu komanda

Grib redzēt sivēnus.

Stigmas - ar šņukurām?

Vai astes ir tamborētas?

- Izej no pagalma

Labāk neprasi!

Ir pienācis laiks sivēniem gulēt,

Tad nāc atpakaļ.

- Anna-Vanna, mūsu komanda

Gribas redzēt sivēnus!

- Izej no pagalma

Pagaidi līdz rītam

Mēs jau esam iedeguši laternas -

Sivēni aizgāja gulēt.

Skolotājs. Vai var teikt, ka puiši pieklājīgi jautāja meistaram, un brigadieris pieklājīgi atbildēja?

Praktiskais darbs “Kā pieklājīgi pajautāt?”

Skolotājs. Strādāsim pāros un atcerēsimies visus vārdus, ko var lietot pieklājīgos lūgumos.

1. Esi laipns!

2. Lūdzu, dārgais!

3. Lūdzu!

4. Esi laipns!

Kāpēc mēs dažreiz tiekam noraidīti? (Bērnu atbildes.)

V. Koržica stāsta “Bad Candy” lasīšana un diskusija

Kādu dienu, kad Merike ar tēti gāja uz veikalu, viņam no kabatas izkrita konfekte. Merike noliecās, paņēma konfekti un saspieda to savā dūrē. Neviens, izņemot tēti, to nepamanīja. Kad viņi aizgāja no veikala, Merike jautāja:

- Vai gribi, lai es tev iedodu pusi?

Tētis neko neteica. Tad viņš teica:

- Paldies, es negribu. Man nepatīk šī konfekte.

- Kāpēc? – Merike bija piesardzīga.

"Nu, tas vienkārši nav manā gaumē..." tētis paraustīja plecus.

- Tāpēc, ka šī konfekte ir no tā puiša?

"Droši vien," tētis piekrita. Merike ciešāk satvēra konfekti rokā un teica:

– Šim puisim laikam ir vesela konfekšu maisa.

"Varbūt viņš bija," tētis piekrita. - Vai varbūt tā nebija.

Pēc šiem tēta vārdiem Merikai konfekte vairs nepatika.

"Zini, tēt," viņa teica. "Es labāk atdotu šo konfekti Artūram."

- Kāpēc Artūrs? – tētis bija pārsteigts.

- Jo Artūrs vēl ir mazs un nesaprot, ka nevienam nepatīk šī konfekte.

Tētis neko neteica. Es tikai nopūtos.

Skolotājs. Kāpēc pāvests atteicās no Merikes priekšlikuma?

Apmācība “Mācīties pieklājīgi atteikties”

Apmācība notiek pa pāriem. Pirmkārt, viens pāra dalībnieks lūdz kaut ko citu, bet otram ir jāspēj pieklājīgi atteikt. Tad dalībnieki maina lomas.

Diskusija par G. Glušņeva dzejoli “Kaimiņa kucēns”

Viņi piesēja kucēnu pie ķēdes,

Aukstā ķēde ir īsa...

Gada laikā

Nāc pie viņa -

Tas to saplosīs.

Un tagad viņš

Klusi raud

Skumja zirgaste

Viņš to slēpj zem ķepām.

Man tas ir tā vērts

Nāc tuvāk -

Steidzīgi laiza manu roku:

"Ļauj man iet,

Atlaidiet."

Es novēršu acis:

Tu neesi mans.

Saproti,

Skumji, es eju mājās.

Ja es būtu milzis,

Tad es sarautu visas ķēdes! —

Diskusijas jautājumi:

— Kādas jūtas zēnam ir pret kucēnu?

- Kāpēc zēns nevar izpildīt suņa lūgumu?

- Kā zēns var palīdzēt kucēnam?

Apkopojot

Secinājums. Dažreiz jūs patiešām vēlaties izpildīt lūgumu, bet nevarat to izdarīt. Bet, ja jūs varat izpildīt pieprasījumu un tas jūs netraucē, tad noteikti palīdziet citiem. Un tad, kad jūs vērsīsities pie saviem biedriem ar lūgumu, viņi arī jums palīdzēs.

Darba apraksts: nodarbībā ir vingrinājumi pieklājības vārdu lietošanā, nelieli dramatizējumi, kas ilustrē “burvju vārdu” nozīmi, bērni tiek aicināti analizēt situācijas un izdomāt, kā pieklājīgi rīkoties; bērni apgūst un sistematizē zināšanas par atšķirību starp pieprasījumu un pasūtījumu.

Nodarbības veids: apvienots.
Klases tehnoloģija:
Izglītības mērķis:
Attīstības mērķis:
Izglītības mērķis:
UUD veidošanās:

Personīgais UUD:




Normatīvais UUD:





Kognitīvā UUD:



Saziņas UUD:



Aprīkojums: dators, projektors, prezentācija (slaidu saturs tiek norādīts nodarbības laikā)

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Viskrievijas konkursa “Gada skolotājs Krievijā-2015” pašvaldības posma ekspertu komisijai nominācija “Pedagoģiskā debija”

Nodarbības piezīmes

ārpusskolas aktivitātēm

garīgais un morālais virziens

"Pieklājīgi vārdi. Pieprasījums"

Aktivitāšu izstrādātājs

Sākumskolas skolotāja

MBOU 3. vidusskola, Essentuki

Bikova Jekaterina Igorevna

Nodarbības kopsavilkums par ārpusstundu aktivitātēm par tēmu: "Pieklājīgi vārdi. Pieprasījums"

Darba apraksts:nodarbībā ir vingrinājumi pieklājības vārdu lietošanā, nelieli dramatizējumi, kas ilustrē “burvju vārdu” nozīmi, bērni tiek aicināti analizēt situācijas un izdomāt, kā pieklājīgi rīkoties; bērni apgūst un sistematizē zināšanas par atšķirību starp pieprasījumu un pasūtījumu.

Nodarbības veids: apvienots.
Klases tehnoloģija:spēles, kolektīva mijiedarbība.
Izglītības mērķis:iemācīt lietot dažādus pieklājības izpausmes līdzekļus; ieviest etiķetes lūguma izpausmes; iemācīt izvēlēties konkrētai situācijai atbilstošus lūguma izteikšanas līdzekļus; izmantot intonāciju kā līdzekli pieklājīgi izteikt lūgumus.
Attīstības mērķis:attīstīt bērnu runu, domāšanu, vārdu krājumu.
Izglītības mērķis:izkopt saskarsmes kultūru, uzvedības kultūru sabiedrībā, saliedējot bērnu kolektīvu, un radīt draudzības sajūtu.
UUD veidošanās:

Personīgais UUD:
1) studentu gatavības un spēju veidošana pašattīstībai
2) mācīšanās un izziņas motivācijas veidošana
3) holistiska, sociāli orientēta pasaules skatījuma veidošanās tās organiskajā vienotībā un dabas daudzveidībā
4) cieņpilnas attieksmes veidošana pret citiem viedokļiem

Normatīvais UUD:
1) apgūt spēju pieņemt un uzturēt izglītojošās darbības mērķus un uzdevumus, meklēt līdzekļus to īstenošanai
2) radošas un izzinošas dabas problēmu risināšanas veidu apgūšana
3) attīstot spēju izprast izglītības aktivitāšu veiksmes/neveiksmes iemeslus un spēju konstruktīvi rīkoties arī neveiksmes situācijās
4) kognitīvās un personīgās refleksijas sākotnējo formu apgūšana
5) pamatinformācijas apguve par realitātes objektu, procesu un parādību būtību un īpašībām

Kognitīvā UUD:
1) apkārtējās pasaules integritātes apziņa, morālās uzvedības elementārie noteikumi pasaulē un cilvēkos.
2) veidot spēju adekvāti, apzināti un brīvprātīgi konstruēt runas izteikumu mutvārdu runā
3) cēloņu un seku attiecību noteikšana, loģiskās spriešanas ķēdes konstruēšana, pierādījumi

Saziņas UUD:
1) attīstot prasmi konstruēt runas izteikumu atbilstoši komunikācijas uzdevumiem un sacerēt tekstus mutiski
2) attīstot prasmi lietot runu un līdzekļus komunikatīvo un kognitīvo problēmu risināšanai
3) spēju klausīties un iesaistīties dialogā attīstot.
Aprīkojums: dators, projektors, prezentācija (slaidu saturs tiek norādīts nodarbības laikā)

Nodarbības gaita

Skolotājs: Puiši, šodien uz mūsu nodarbību ieradās kaķis Leopolds. Kaķis Leopolds vēlas jums pastāstīt par ļoti svarīgu ikviena labi audzināta cilvēka īpašību. Salīdziniet divas situācijas:
1) Deniss teica:
- Nikita, iedod man zīmuli, un ātri.
2) Saša jautāja:
- Ņikita, lūdzu, iedod man zīmuli, pretējā gadījumā manējais ir salūzis.
Skolotājs: Pastāsti man, ar ko šie pieprasījumi atšķiras?(pirmais ir nepieklājīgs, bet otrais ir pieklājīgs)
Kā tev šķiet, kam Ņikita atdos zīmuli? Kāpēc? Pacel roku, ja jau esi uzminējis, par ko tev pastāstīs kaķis Leopolds.
Skolotājs: Šodien jūs uzzināsit par pieklājības vārdiem un to, kā pareizi izteikt pieprasījumu. Puiši, ko nozīmē pieklājīgs?

Pieklājīgs - ievērojot pieklājības noteikumus, labi audzināts

Skolotājs: Kur jāievēro pieklājības noteikumi?(visur) Pieklājība ir viena no svarīgākajām labi audzināta cilvēka īpašībām. Iepriekš vārds "vezha" nozīmēja "eksperts" - tas, kurš zina pieklājības noteikumus un labas attieksmes pret cilvēkiem izpausmes formas.
Skolotājs: Puiši, padomājiet, kā jūs varat būt pieklājīgi?(žesti, sejas izteiksmes, pieklājīgi vārdi)Kādus pieklājības vārdus jūs zināt? Lai labāk atcerētos pieklājības vārdus, spēlēsim spēli “Saki vārdu”. Kas zina atbildi, tas paceļ roku.

Saticis zaķi, ezis ir kaimiņš
Viņam saka: "..." (Sveiki!)
Un viņa kaimiņš ir lielas auss
Atbildes: “Ezītis,…” (Sveiki!)
Astoņkājis plekste
Pirmdien es peldējos
Un otrdien ardievas
Viņa viņai teica: “…” (Ardievu!)
Neveikls suns Kostja
Pele uzkāpa uz astes.
Viņi strīdētos
Bet viņš teica "..." (Atvainojiet!)
Vāciņa no krasta
Nokrita tārps
Un zivis gardumam
Viņa gurkstēja: "..." (Paldies!)
Brīnišķīgi dziedāja starp zariem
Vokālā lakstīgala,
Un viņam pa visu ozolu birzi
Zvirbuļi kliedza: "..." (Bravo!)
Resnā govs Lula
Viņa ēda sienu un šķaudīja.
Lai vairs nešķaudītu,
Mēs viņai pateiksim: “…” (Esi vesels!)

Skolotājs: Labi padarīts! Puiši pieklājīgus vārdus sauc par maģiju. Kāpēc viņus tā sauc? Ar burvju vārdu palīdzību jūs pat varat atjaunot labu garastāvokli skumjam vai aizvainotajam cilvēkam. Pieklājīgiem vārdiem ir “maģiska” ietekme uz cilvēku. Klausieties Valentīnas Osejevas stāstu “Burvju vārds” un gatavojieties atbildēt uz jautājumiem.

Valentīna Osejeva "Burvju vārds"

Mazs vecītis ar garu sirmu bārdu sēdēja uz soliņa un ar lietussargu kaut ko zīmēja smiltīs.
"Pārvietojies," Pavļiks viņam teica un apsēdās uz malas.

Lena plaši atvēra acis. Viņas pirksti nesaspiedās, un, paņēmusi roku no galda, viņa apmulsusi nomurmināja:
- Kuru tu vēlies?
"Es paņemšu zilo," Pavļiks kautrīgi sacīja.
Viņš paņēma krāsu, turēja to rokās, ar to staigāja pa istabu un iedeva māsai. Viņam nevajadzēja krāsu. Viņš tagad domāja tikai par burvju vārdu.
"Es došos pie savas vecmāmiņas. Viņa tikai gatavo. Vai viņš brauks prom vai ne?
Pavļiks atvēra virtuves durvis. Vecā sieviete ņēma no cepešpannas karstos pīrāgus.
Mazdēls pieskrēja viņai klāt, ar abām rokām pagrieza viņas sarkano, krunkaino seju, ieskatījās viņai acīs un čukstēja:
– Iedod man gabaliņu pīrāga... lūdzu.
Vecmāmiņa iztaisnojās. Burvju vārds mirdzēja katrā krunciņā, acīs, smaidā.
- Es gribēju kaut ko karstu... kaut ko karstu, mana mīļā! – viņa teica, izvēloties labāko, sārto pīrāgu.


Pavļiks aiz prieka pielēca un noskūpstīja viņu uz abiem vaigiem.
"Burvis! Burvis!" - viņš pie sevis atkārtoja, atcerēdamies veco vīru.
Vakariņās Pavļiks klusi sēdēja un klausījās katrā brāļa vārdā. Kad brālis teica, ka dosies laivot, Pavļiks uzlika roku uz pleca un klusi jautāja:
- Paņem mani, lūdzu.
Visi pie galda uzreiz apklusa. Brālis pacēla uzacis un pasmaidīja.
"Ņem to," māsa pēkšņi teica. - Ko tas tev ir vērts!
- Nu, kāpēc gan nepaņemt? - vecmāmiņa pasmaidīja. - Protams, ņem.
"Lūdzu," Pavliks atkārtoja.
Brālis skaļi iesmējās, uzsita puisim pa plecu, sabučoja matus:
- Ak, tu ceļotājs! Labi, sagatavojies!
“Tas palīdzēja! Tas atkal palīdzēja!”
Pavļiks izlēca no galda un izskrēja uz ielas. Bet vecā vīra parkā vairs nebija. Sols bija tukšs, un uz smiltīm bija palikušas tikai nesaprotamas zīmes, ko uzzīmējis lietussargs.


Skolotājs: Kāpēc Pavļiks gribēja bēgt no mājām?
Kāpēc viņš bija sarūgtināts?
Kādu burvju vārdu vecais teica Pavļikam?
Kā jums vajadzētu pateikt burvju vārdu? (skatās tieši acīs, klusā balsī)
Kā maģiskais vārds palīdzēja Pavļikam?
Kāpēc Pavļiks gribēja atgriezties pie vecā vīra?
Skolotājs: Vārds izrādījās patiesi maģisks. Puiši, paceliet rokas, ja jums jau bija kaut kas jālūdz. Kas ir pieprasījums?

Lūgums ir pieklājīga uzruna kādam, aicinot kaut ko darīt.

Skolotājs: Puiši, kā es varu izteikt savu lūgumu?(žesti, sejas izteiksmes, vārdi)Tagad divi no jums parādīs sižetu, un jums tas būs jāizrunā.(pirms stundas skolotājs brīdina divus bērnus)
Aina: Ir krēsls, uz kura sēž viens no skolēniem. Viens bez vārdiem lūdz otru piekāpties.

Skolotājs: Kā tika izteikts pieprasījums? Kā to izteikt ar vārdiem? Tagad divi no jums parādīs šo ainu, tikai ar vārdiem.
Skolotājs: Un tagad vēl divi rādīs gan ar vārdiem, gan žestiem.
Skolotājs: Puiši, kaķis Leopolds jums ir sagatavojis “Pieklājīgo vārdu vārdnīcas”.(1.pielikums) Dežuranti katram izdala vienu vārdnīcu. Izlasi pieklājīgos vārdus pie sevis. Skaļi lasot pirmās kolonnas vārdus. Skaļi lasot otrās kolonnas vārdus.



Skolotājs: Kādus vārdus jūs nekad iepriekš neesat izmantojis savā runā? Ar šīm frāzēm veidosim teikumus-pieprasījumus. Izveidosim frāzi ar pirmo vārdu, otro utt. pamatojoties uz pieklājības vārdu vārdnīcu.
Skolotājs: Puiši, vai jūs domājat, ka pēc šiem vārdiem vēlaties izpildīt lūgumu? Tagad mēs iemācīsimies pareizi izteikt pieprasījumu. Un plāns mums to palīdzēs.

Plāns:
1. Apelācija.
2. Lūdzu palīdziet.
3. Pateicība.

Skolotājs: Pieprasījums jāiesniedz šādā secībā. Kur mēs sākam? Ja tas ir tavs vienaudzis, tad uzrunāsim viņu vārdā. Un, ja pieaugušais - pēc vārda un uzvārda. Nākamais ir pats pieprasījums. Kas jāiekļauj pieprasījumā?(Burvju vārds)Un, kad viņi mums atbild ar piekrišanu, mums ir jāpateicas personai.
Skolotājs: Tagad katrs pats izvēlēsies, pie kā vērsīsies ar lūgumu, pateiks to pie sevis un tad izrunās. Kurš būs gatavs, tas pacels roku. Jums ir 1 minūte.
Skolotājs: Labi padarīts. Tagad klausieties fragmentu un nosakiet, no kuras pasakas tas ir.

Tad meitene viņam stingri sacīja:
-Izvelciet kāju no apakšas un nolaidiet to zem galda. Neēdiet ar rokām; tam ir paredzētas karotes un dakšiņas.


Skolotājs: No kuras pasakas ir šis fragments? Šis ir fragments no Alekseja Tolstoja pasakas “Zelta atslēga jeb Pinokio piedzīvojumi”. Nosakiet, vai Malvina izmantoja pieprasījumu, runājot ar Buratino. Ko tad Malvīna izmantoja, uzrunājot Pinokio?(pasūtījums) Kādus vārdus viņa lietoja? Kāda ir atšķirība starp pasūtījumu un pieprasījumu?
Slaids parāda atšķirības starp pieprasījumu un pasūtījumu.



Skolotājs: Izlasiet, kā klusi tiek veidots pasūtījums un pieprasījums. Lūgumā ir burvju vārdi, bet kārtībā?(Nē)
Lūgums tiek izteikts klusā balsī, skatoties tieši acīs, bet pavēle?
(Stingra, pavēloša intonācija.)
Lūgums tiek izpildīts pēc vēlēšanās, bet pasūtījums?
(Obligāts.)
Skolotājs: Tagad atgriezīsimies pie fragmenta no pasakas “Zelta atslēga jeb Pinokio piedzīvojumi”. Kā tev bija jāpasaka Malvīnei, lai Pinokio gribas darīt visu? Izlabojiet Malvīnes vārdus.
Skolotājs: Tagad izspēlēsim ainu. Sketā Malvīne izmantos pieprasījumu, nevis pavēli, un Pinokio izpildīs Malvīnas lūgumu.
Skolotājs: Fragments no multfilmas “Pazudušā papagaiļa atgriešanās” palīdzēs mums saskatīt atšķirību starp pieprasījumu un rīkojumu.

Skolotājs: Kurš deva pavēli? Kurš ir pieprasījums?
Skolotājs: Pieklājība izpaužas ne tikai vārdos, bet arī darbos. Klausieties vairākas situācijas un nosakiet, kurš rīkojas pieklājīgi un kurš ne.
Situācija 1. Zēns kliedza garāmgājējam: "Cik pulkstens?"
Jautājumi: Vai garāmgājējs zēnam atbildēs? Labojiet situāciju, lai tā izteiktu pieklājīgu pieprasījumu.
Situācija 2. Pie durvīm sadūrās divi zēni. Viņi vienkārši nevar atšķirties.
Jautājumi: Kuram no viņiem jādod ceļš, ja vienam ir 8 gadi, bet otram 11 gadi?
Situācija 3. Skolotājs uzdeva jautājumu klasei. Anija zina atbildi, un, kā jau studentei pienākas, viņa pacēla roku, lai atbildētu. Un Stjopa uzkliedza atbildi, neļaujot citiem puišiem atbildēt.
Jautājumi: Kurš bija rupjš? Kas Stjopam bija jādara?
Situācija 4. Starpbrīža laikā skolotāja runāja ar skolotāju no paralēlklases. Bet Oljai steidzami vajadzēja kaut ko pajautāt, un viņa pārtrauca sarunu.
Jautājumi: Kurš bija rupjš? Ko Olam vajadzēja darīt?
5. situācija. Petja ieradās uz Katjas dzimšanas dienas ballīti. Petja sagatavoja vārdus apsveikumam, bet Ketija nekavējoties izrāva dāvanu no Petijas rokām no sliekšņa un sāka noņemt iesaiņojumu, vēl neaicinot viesi mājā.
Jautājumi: Kurš bija rupjš? Ko Katjai vajadzēja darīt?
Skolotājs: Mūsu nodarbība ir beigusies.
1. Ar ko jūs šodien iepazīstināja kaķis Leopolds?
2. Kā pareizi uzrakstīt pieprasījumu?
3. Nosauc pieklājības vārdus.

1.pielikums

Pieklājības vārdu vārdnīca

Lūdzu... Vai jūs varētu...
Esi draugs... Neuztver to kā pašsaprotamu...
Lūdzu... Ja tev nav grūti...
Esi laipns... Esi tik laipns...
Izdari man pakalpojumu... Ne par kalpošanu, bet par draudzību...


Ja jūs šodien apstādināsit vidusmēra maskaviešu un jautāsiet viņam, kā nokļūt N ielā, viņš īsi pateiks: “Ejiet taisni, tad pa kreisi”, un dažreiz viņš norādīs ar roku: “Tā” un tad tūlīt aizies. Mēģiniet uzdot to pašu jautājumu līdzīgā situācijā Ņujorkā, un jūs, visticamāk, saņemsiet atbildi vismaz dažos teikumos. Pēc atbildes persona parasti uz brīdi apstājas, ja jums joprojām ir neskaidrības. Pēc šādas atbildes jebkurš amerikāņu gājējs noteikti sacīs: Paldies vai Liels paldies.

Angļu valodā “burvju” vārdi pieprasījumos un apelācijās ir lūdzu vaiPaldies. Tie ir absolūti nepieciešami jebkuram lūgumam, kas adresēts tuvam radiniekam, draugam, priekšniekam, kolēģim, padotajam vai viesmīlim.

Šie vārdi ir sastopami angļu valodā daudz biežāk nekā krievu valodā, kur ir subjunktīvs noskaņojums ar noliegumu un citiem pieklājīga lūguma izteikšanas veidiem. Taču angļu valodā šīs gramatiskās formas ir daudz retāk vai netiek lietotas vispār, un tāpēc amerikāņi un krievi neviļus nonāk smieklu istabā.

Amerikāņi, runājot krieviski, tiem, kam šī valoda ir dzimtā valoda, nereti šķiet dīvaini un pakļauti sarkasmam: ik pa laikam nepiedienīgi un nevietā lieto “paazhaala-asta”, nevis saka “esiet laipni”, “esiet laipni”, lieto kādu jautājums ar noliegumu "vai jūs varētu", vai aprobežojieties ar pieaugošu intonāciju. Savukārt krievi, runājot angliski, šo vārdu atstāj novārtā lūdzu, kas ir vissvarīgākais iemesls, kāpēc viņi Amerikā tiek uzskatīti par slikti izturējušiem. Rezultāts ir paradoksāla situācija: pārejot vienam uz otra valodu, abu kultūru pārstāvji pārstāj simpatizēt viens otram, jo ​​atšķiras viņu pieklājības formulas. Šo parādību nesen pamanīja psihiatrs L. Čorekčjans:

“Šeit dzīvojošie krievi ievēro, ka jaunpienācēji kaut kā nav īpaši laipni, jo viņi nez kāpēc tik bieži nesaka “paldies” un “lūdzu”... English please and thank you ir tukši vārdi jums, jo jūs Jūs nerunājat un nedomājat angliski, un, protams, jūs tajā neko nejūtat.

Amerikā, ja jūs kaut ko lūdzat, jums noteikti jāievieto maģisks vārds pieprasījumā-jautājumā.lūdzu:

Lūdzu, iedodiet man šo pildspalvu;

Es paņemšu šokolādes saldējumu, lūdzu;

Vai jūs, lūdzu, varētu nodot sāli?;

Vai jūs, lūdzu, varētu atbildēt uz šo vēstuli?;

Vai es lūdzu runāt ar kundzi. Labs cilvēks?;

Lūdzu, novelciet mēteli; Es gribētu čeku, lūdzu.

Pat uz stendiem un izkārtnēm, aizliedzot jebkādas darbības, jūs bieži saskaraties ar šo iecienītāko amerikāņu vārdu: Lūdzu, turiet prom no zāles vai Lūdzu, nebarojiet dzīvniekus.

Kā atzīmēja kāds britu valodnieks: “Angļu val lūdzu stingri piesaistīts pavēlei." Tas attiecas uz sarunu starp priekšnieku un padoto, starp kolēģiem, paziņām, draugiem, tuviem radiniekiem un laulātajiem:

Džounsas jaunkundze, lūdzu, nosūtiet šo vēstuli;

Māt, vai tu, lūdzu, atslābsti dažas minūtes;

Profesor Havemeyer, lūdzu, ienāciet un apsēdieties;

Dārgais, lūdzu, padod man sāli.

Lietojot pieklājīgā frāzē vārdu lūdzulabāk ir izmantot dizainus ar varētu nekā argribu. Frāzes patīk Vai jūs (lūdzu) atnesīsiet man kafiju? vai Vai jūs (lūdzu) paņemsit maizi no virtuves un noliksit to uz galda? Tie izklausās skarbi. Modāla forma varētu mīkstina šo skarbumu, it īpaši, ja nav arī vārda lūdzu. Bet, neskatoties uz viņa prombūtni, pieprasījumi, piemēram Vai jūs varētu man atnest kafiju / Vai jūs varētu dabūt maizi no virtuves tas nesāp ausi kā Vai jūs…

Pieklājīgas uzrunas formas, piemēram Man patiktu piemēram, teikumā Es gribētu dārzeņu zupu, vai vairāk Es domāju, ka dzeršu dārzeņu zupu, runā ar pareizo intonāciju, dažkārt var arī nepieprasīt vārdu lūdzu, tomēr dizainparaugiem ar gribu - Vai tu lūdzu dabū maizi- viņi to noteikti pieprasa, pretējā gadījumā lūgums izklausīsies nepieklājīgi.

Tulkojot no krievu valodas angļu valodā, daži pieprasījumi, pat ieskaitot lūdzu, nepieciešama leksikas-sintaktiskā pārstrukturēšana, bez kuras tie izklausās nepieklājīgi.

“Lūdzu, pasaki man” ir izplatīta krievu frāze gadījumos, kad cilvēks jautā ceļu, un daudzās citās situācijās. Tulkots burtiski angļu valodā (Pasaki man lūdzu) viņa šķiet rupja vai izsmejoša. Šeit ir atbilstošās angļu valodas versijas:

Vai jūs, lūdzu, pastāstiet man (kā nokļūt 34. ielā?)

vai Atvainojiet, vai jūs varētu man pateikt, kā no šejienes nokļūt zoodārzā? / cik maksā šie ziedi? / kur Mr. Džonsa birojs ir? /Kā pateikt"grafiks" angliski?

Citos gadījumos mainās arī vārdu secība:

Lūdzu apsēdies.

Lūdzu, apsēdieties. / Lūdzu apsēsties.

Iedod man lūdzu…

Vai jūs, lūdzu, varētu man iedot…

Lūdzu, atnesiet man...

Lūdzu, atnesiet mani / Vai jūs, lūdzu, atnesiet mani…

Krievu vēlmju un pieprasījumu izteikumi, izmantojot negatīvas vai pozitīvas konstrukcijas, piemēram, “Būtu labi / būtu jauki (darīt to vai to)” angļu valodā tiek pārraidīti ar pozitīvām konstrukcijām: Būtu labi/patīkami, ja jūs, lūdzu, varētu darīt to un to.

Krievu valodā atbildēm uz šādiem jautājumiem vai vēlmēm bieži ir negatīva forma: “Man nav nekas pretī / nav nekas pret / neiebilstu”, angļu valodā - pozitīva forma: Man tas ir labi.

Pieklājīgi jautājumi un uzrunas krieviem sagādā lielas grūtības, runājot angliski. Lai gan krievu valodā tie ir doti negatīvā formā, angļu valodā atbildes uz tiem ir sniegtas pozitīvās konstrukcijās:

Vai varat man pateikt, kā nokļūt metro stacijā?

Nepareizi: Vai jūs nevarētu man pateikt, kā nokļūt metro?

Krievu jautājums "vai jūs varētu". pati par sevi pārstāv pieklājīgu attieksmi, ko angļu modālā pieklājības konstrukcija nenes. Ir skaidrs ka burtisks tulkojums uz angļu valodu pieklājīgu krievu jautājumu pārvērš rupjībā.

Piemēram, "Vai jums ir pildspalva?" – Krievi bieži tulko Vai tev ir pildspalva?. Tas izklausās nepieklājīgi, tāpēc labāk ir teikt: Atvainojiet, vai jums būtu pildspalva / Vai jums būtu pildspalva? vai Vai jums (gadījumā) būtu pildspalva? Bet šādi “negatīvi” jautājumi patiesībā nav jautājumi, bet gan pieklājīgs lūgums. Lūguma negatīvā forma un nosacītais “būtu” ievieš nepieciešamo pieklājības nokrāsu frāzēs, kur “lūdzu” un citi pieklājīgi vārdi vienkārši nav vajadzīgi. Pārejot uz angļu valodu, nepārdomājot, šīs frāzes var izklausīties neskaidri un nepieklājīgi. Turklāt angļu valodas versijā negatīvā daļa ir izlaista un pievienoti “pieklājības vārdi”:

Vai tu varētu lūdzu iedod man / Vai es varētu lūdzu iedzer kafiju? Vai tu varētu lūdzu nodot (man) pienu?

Pieklājīgs Krievu lūgumi "vai jūs varētu?", "Vai jums ir grūti?", “Vai tev nebūs grūti?”, “Tev nav grūti?”, “Vai tev nebūtu grūti?”, “Vai tas nav iespējams?” ir labi izteikti angļu valodā: Vai jūs varētu lūdzu / laipni, Vai es varētu / vai es varētu jums traucēt / traucēt (darīt jebko?).

Pieprasījumi: "Vai jūs varētu pateikt?", "Vai jūs pastāstītu?", "Vai jūs nepastāstīsit?", "Vai jūs nevarat pateikt?", "Vai jūs būtu tik laipns?", atbilst Vai jūs varētu lūdzu / laipni / Vai jūs varētu būt tik laipns, lai / Maija / Vai es varētu lūgt jūs… un tā tālāk.

Ja jūs gribu jautāt, var / Vai jūsu sarunu biedrs tiecas kaut ko darīt?, vislabāk to atsaukties šādi: Vai jūs vēlētos / Vai jūs, lūdzu, darītu… / Vai jūs būtu ieinteresēti darīt / Kā jūs justos darīt…

Jautājums “Vai tu spēj...” ir izteikts: Vai esat gatavs tur iet/to darīt utt., bet nekādā gadījumā Vai esat stāvoklī, ko darīt… ko var saprast šādi: Vai esat pietiekami prātīgs, lai darītu jebko!("Vai jūs neesat ļoti piedzēries? Vai jūs varētu to izdarīt?") Mēs nedrīkstam aizmirst par citiem uzrunu veidiem: Ir kaut kas, ko es vēlētos lūgt jūs darīt / Es domāju, vai jūs varētu / Man bija ienācis prātā, ka jums varētu patikt / būtu ieinteresēts darīt X / ka jūs būtu ideāls cilvēks, lai darītu X.

Amerikā pieņemto pieklājīgo formu nezināšana lūguma izteikšanai dažkārt noved pie konflikta starp amerikāņu priekšnieku un krievu padoto, kad pēdējais nesaprot, ka viņam adresētie vārdi: Es gribētu lūgt jūs to izdarīt vai Man bija jautājums, vai jūs varētu apskatīt (šo ziņojumu)? Vai jūs, iespējams, varētu ierakstīt šo vēstuli? patiesībā nenozīmē lūgumu, bet gan rīkojumu. Atbildes uz šādiem pieprasījumiem-pasūtījumiem var būt diezgan dažādas. Vislabāk atbilst frāzei “Ar lielu prieku”: Es priecāšos / priecāšos to darīt / es labprāt to darītu. Krievu valodas ekvivalenti angļu valodā “noteikti”, “protams” - Jā, protams vai Dabiski. Izplatītas frāzes Jums tas ir / nav problēmu / nav sviedru- ir pārāk sarunvalodas, un no tām vajadzētu izvairīties.

1 2 3 1 4 2 2

Darbs ar mācību grāmatu.

Vingrinājums 102 .

Veicot šo uzdevumu, bērni mācās atšķirt pieprasījumu no prasības. Protams, Sorreltail pieprasa un Dunno neprasa. Dunno ir pacients, un viņam ir jāievēro ārsta prasības (apsēsties, izbāzt mēli, elpot dziļāk utt.). Protams, Lungwort prasības izklausās stingras. Viņa runā prasīgā tonī un nelieto pieklājīgus vārdus, vēl jo mazāk lūdzošus žestus.

105. uzdevums .

Protams, vissteidzamākajā lūgumā ir skaidrojums, kāpēc puisim ir jāiegādājas šī pastmarku kolekcija.

Vingrinājums 108 .

– Lūgums, protams, tiek izteikts vārdos: “Es tev lūdzu...”, “Vai jūs varētu lūdzu...” Visas pārējās piezīmes atkarībā no toņa var klasificēt gan kā komandas, gan lūgumus.

Pieprasījumu piemēri, ko bērni veido no sagatavēm:

Ak, visspēcīgākais džins! Palīdziet man nokārtot eksāmenu!

Lūdzu, izpildiet manu lūgumu, es vēlos izārstēt savu vecmāmiņu.

Cienījamais Hottabych! Lūdzu, pabarojiet visus manus draugus ar saldējumu.

Es vēršos pie jums ar lūgumu, Hottabych, es vēlos, lai mana futbola komanda vienmēr būtu čempione.

109. uzdevums .

Dzejoļa galvenā ideja ir lūgums visiem cilvēkiem būt laipniem. Izceltie vārdi dzejoļa otrajā rindā izsaka lūgumu pēc biļetes (šajā gadījumā tos var aizstāt ar vārdu “lūdzu”). Pēdējā rindiņa ir vēlējums, lai cilvēki būtu laipni vienam pret otru.

110. uzdevums.

– Kāds bija Džordža lūgums?

Iespējamās galvenes:

Džordža lūgums;

Kaķis palīdz glābt mēnesi;

Pasaka par mēness pelēmutt.

Vingrinājums 113 .

Vasilisa, iespējams, vispirms izteiks lūgumu īpašniekam Emelya (viņš sēž galda galvgalī). Ja Baba Yaga šī vieta šķiet neērta, tad Ivanam Carevičam un Iļjam Murometam.

114. uzdevums.

Pieklājīgākie lūgumi ir 2. un 4..

115. uzdevums .

Vasilisa Gudrā var piedāvāt vietu jebkuram no pie galda sēdošajiem vīriešiem, izņemot, iespējams, Koščeju Nemirstīgo (kurš ir ļoti vecs un noguris). Tomēr viņš var piekāpties Vasilisai, ja viņš nav vienaldzīgs pret sievietes skaistumu un inteliģenci.

Piedodot ceļu, vīrieši var teikt:

Lūdzu, apsēdieties, dārgais Jaguška.

Atvainojiet, lūdzu, vecmāmiņa Yaga. Nāc šeit, tev šeit būs ērti.

Sēdies pie galda, skaistā Vasilisa. Es priecājos jums piedāvāt savu vietu.

ES priecājos tevi redzēt. Nāciet šurp, kundze.

Un sievietes var atbildēt ar pateicības vārdiem, piemēram:

Paldies puiši. (Liels paldies.)

Paldies.

Ļoti jauki, Ivanuška.

Labi. Man šeit būs ērti.

Protams, pasaku varoņi - Lešijs, Emelja, Ivans Carevičs u.c. - apmaiņā par dāmām atvēlētajām vietām var uzburt sev citus, ne sliktākus. Svarīgi, ka, piekāpjoties, viņi izrādīja rūpes un uzmanību sirmgalvim, kā arī cieņu pret sievietēm.

Apkoposim.

– Pastāstiet mums, kas palīdz padarīt pieprasījumu pieklājīgu? (Pieklājīgi

vārdi, adrese, tonis.)

– Kāda ir atšķirība starp pieprasījumu un pieprasījumu? (Tas ir jāievēro; tas nesatur pieklājīgus vārdus.)

– Kas padara pieprasījumu pārliecinošāku?

111. uzdevums .

– Un tagad mēs apkoposim. Izmantojot diagrammu un pieklājīgus vārdus no uzdevuma uzvednes, izveidojiet dažādas Džordža lūguma versijas. Pēc tam izpildiet šo uzdevumu rakstiski. Spēles uzvarētājs būs tas, kurš izdarīs vislielāko pieprasījumu opciju skaitu un attiecīgi izrunās tās.

116. uzdevums .

Ja neviens nedod ceļu Baba Yagai, viņa var izsaukt savu stūpu un lidot mājās, nolādējot visus klātesošos. Tas, iespējams, sabojās pasakainas brīvdienas. Zinot viņas raksturu, mēs varam pieņemt, ka viņa radīs grūtības un nepatikšanas to cilvēku dzīvē, kuri viņai neizrādīja pienācīgu cieņu. Piemēram, viņa līst uz būdiņas tārpus un vardes vai nozags Iļjas Muromeca uzticīgo zirgu, vai aizbaidīs Lešija pavalstniekus utt. Arī Vasilisa tiks aizvainota, un visi klātesošie vīrieši uz visiem laikiem zaudēs viņas draudzību un gudros padomus. Vārdu sakot, situācija pasaku mežā pārvērtīsies no draudzīgas uz naidīgu. Naids var beigties, ja pasaku varoņi lūgs Babai Jagai un Vasilisai piedošanu, uzaicinās viņus uz mielastu un piedāvās godājamākās vietas. Spēles uzvarētājs būs tas, kurš uzrakstīs garāko un izklaidējošāko stāstu.

Pārbaudīsim paši:

- Sniedziet tiešus un slēptus pieprasījumus svešiniekiem:

● norādīt ceļu uz Školnaja ielu (vai citu);

● apstiprināt biļeti autobusā;

● pateikt, cik ir pulkstenis;

● izlaidīs jūs līdz transporta izejai;

● parādīt veikalā jūs interesējošo grāmatu.

Runas iesildīšana 7, 3. rindkopa.

S. Maršaka dzejoļa turpinājums:

Dimantu karalis

Un pusdienās gaidīju pudiņu.

Desmit dimantu

Atdeva buljonu

– Protams, karaliene vai karalis varēja palūgt dimantu, vai vēl labāk – pieprasīt, lai nolaupītāji atdod nozagto. Viņi varētu arī piezvanīt izmeklētājam un lūgt viņam atrast buljonu un pudiņu. Vai arī likt tiesas bendei (sešiem) iebiedēt desmitnieku un džeku.

Pēc nozagto mantu atdošanas dāma un karalis, iespējams, nolēma dalīties ar saviem izsalkušajiem pavalstniekiem un dažreiz uzaicināt viņus uz vakariņām.