Parsisiųsti prezentaciją, kodėl reikalingi traukiniai. Kodėl reikalingi traukiniai? V. Naujų žinių atradimas

Pamokos tipas: sujungti

Tikslas

idėjų apie traukinių ir geležinkelių paskirtį ir išdėstymą formavimas

Pagrindinės sąvokos ir apibrėžimai

Antžeminis ir požeminis transportas, geležinkelių tiesimas

Planuojami rezultatai

tema

Išmoks: klasifikuoti traukinius pagal paskirtį; kalbėti apie geležinkelio statybą.

Jie turės galimybę išmokti: palyginti senus ir šiuolaikinius traukinius; daryti prielaidas ir jas įrodyti; suprasti pamokos ugdomąją užduotį ir stengtis ją atlikti; dirbti poromis, pasinaudojant pateikta informacija įgyti naujų žinių.

Metasubjektas

Reguliavimo: naršyti vadovėlyje ir darbaknygėje; priimti ir išsaugoti mokymosi užduotį; įvertinti savo veiksmų rezultatą; numatyti savo veiksmų rezultatą; numatyti tiriamos medžiagos asimiliacijos lygio rezultatus.

Kognityvinis: bendrasis ugdymas – savarankiškai kelia ir formuluoja pažintinius tikslus; loginis – esminės informacijos paieška (iš vadovėlio medžiagos, iš mokytojo pasakojimo prisiminimui iš atminties).

Komunikacinis: geba keistis nuomonėmis, išklausyti kitą mokinį – bendravimo partnerį ir mokytoją; derinti soi veiksmus su partneriu; pradėti kolektyvinį švietimo bendradarbiavimą, sutikdamas su jo sąlygomis; kurti kalbos teiginių koncepcijas.

Asmeniniai rezultatai

Žmogaus atsakomybės už bendrą gerovę suvokimas; etiniai jausmai, visų pirma, geranoriškumas ir emocinis bei moralinis atsakingumas.

Pasiruošimas naujos medžiagos įsisavinimui

Išmoksime paaiškinti traukinių paskirtį, išskirti pagrindines jų rūšis

Naujos medžiagos mokymasis

Kodėl reikalingi traukiniai?

Prisiminkite, kokius traukinius žinote. Ras-see nuotraukos. Papasakokite apie šių traukinių paskirtį.

Palyginkite skirtingus keleivinius traukinius.

Prekinis traukinys

Tolimojo traukinio metro traukinys

Kur tu nori eiti? Toli ar arti? Čia padės įvairūs keleiviniai traukiniai.

Daugelyje miestų yra metro. Metro traukiniai važiuoja požeminiais koridoriais – tuneliais. Jie nuves jus iš vienos miesto dalies į kitą.

Iš arčiau miesto galima pasiekti priemiestiniu traukiniu – elektriniu traukiniu.

Tolimojo susisiekimo traukiniai važiuoja į tolimus miestus.

Skirtingai nei automobiliai, traukiniai važiuoja geležinkeliu. Pagalvokite ir papasakokite, kaip veikia geležinkeliai.

Įgytų žinių supratimas ir supratimas

Ar tu tai žinai..

Ar pirmasis geležinkelis Rusijoje atsirado daugiau nei prieš 170 metų? Juo važiavo garvežiai. O dabar mūsų šalyje nutiestas visas geležinkelių tinklas. Tarp Maskvos ir Sankt Peterburgo keleiviai vežami greitaisiais elektriniais traukiniais – Sapsanu.

Naudodamiesi šia informacija, apibūdinkite, kas pavaizduota sename paveiksle ir šiuolaikinėje nuotraukoje.

Išvada

Traukiniai yra antžeminis ir požeminis transportas. Skirtingai nuo automobilių, traukinių
keliauti geležinkeliu. Pervežimui reikalingi traukiniai
keleiviai ir kroviniai.

Savarankiškas žinių pritaikymas

1. Kodėl žmonės kuria traukinius?

2. Kokie yra traukiniai?

3. Kaip sutvarkytas geležinkelis?

Kodėlreikiatraukiniai

Vaizdo įrašas apie traukinius ir garvežius vaikams

Traukiniai ir geležinkelis. Stebėti krovininį ir keleivinį traukinį

Istorijaplėtralokomotyvo pastatas

tai veiks!

Automobilis yra antžeminio transporto priemonė.

  • Automobilis yra antžeminio transporto priemonė.
  • Šiuolaikinis automobilis varomas anglimi.
  • Variklis vadinamas automobilio „širdimi“.
  • Benzinu varomos transporto priemonės labai teršia orą.
  • Fiksuoto maršruto taksi, autobusų, troleibusų transporto keleiviai.
  • Automobilis yra vienintelė transporto priemonė, galinti vežti keleivius ir krovinius.

Kartą pamačiau įdomų automobilį ir įminiau mįslę. Pabandykite atspėti.

Koks stebuklas Štai automobilis! Šimtas ratų! Kur yra padangos? Skuba plieniniu keliu, Kviečia važiuoti.

Kodėl reikalingi traukiniai?

Tikslas: supažindinti su traukinių paskirtimi (metro, elektrinis traukinys, tarpmiestinis traukinys, krovininis traukinys) ir geležinkelių struktūra.

Esu bet kuriuo metų laiku Ir bet kokiu blogu oru Labai dažnai, bet kurią valandą nunešiu tave po žeme.

Pirmasis 3,6 kilometro ilgio geležinkelis buvo nutiestas Londone 1860–1863 m.

Mūsų šalyje metro pradėtas statyti 1932 m. Pirmoji metro linija buvo atidaryta 1935 m. Ji turėjo 3 stotis.

Pro giraitę, pro daubą Skuba be dūmų, skuba be garo Lokomotyvo sesuo. Kas ji?…

elektrinis traukinys

Nuėjau į žalią namą, jame praleidau daugiau nei dieną. Šis namas pasirodė esąs draugas tolimame mieste.

Tolimojo susisiekimo traukiniai

Pati geležis, Geležinis takas, Pats bėga, Ir naudingas krūvis bėga ant kulnų, Ir žemė po juo dreba.

Prekinis traukinys

Ar teisingai nustatėme keleivinių traukinių paskirties vietą?

Darbas su vadovėliu 90 psl.

Kas paleidžia traukinius ir kaip sutvarkytas geležinkelis?

Lokomotyvas

Lokomotyvas– Tai bėgiais judanti mašina, skirta traukti prie jos pritvirtintus vagonus.

Geležinkelio vagonas- transporto priemonė, specialiai įrengta keleiviams ir kroviniams vežti geležinkelio bėgiais.

Surinkite traukinį

GREITASIS TRAUKINYS

ATGALINIMAS

LOKOMOTYVAS

KLIŪTA

GELEŽINKELIO PERVAŽA

Bėgiai guli miegamieji - per geležinkelio bėgius nutiestos medinės sijos. Jie reikalingi bėgiams palaikyti.

Geležinkelis- tai plieninė siaura sija, kuria riedėdami juda vagonų ratai.

FLASHBACK – tilto pavidalo pastato konstrukcija, skirta pakelti ryšio linijas, kirsti ar kirsti kelią. TUNELIS- perėjimo koridoriaus, perėjos po žeme arba kalnuose pavidalo konstrukcija. KLIŪTA - kilnojamas skersinis, kurio pagalba atidaromas ir uždaromas takas geležinkelio pervažose. Geležinkelio pervaža

Sužinojome, kaip traukinys ir geležinkelis yra išdėstyti, kaip jie atrodo. O kokie buvo šiuolaikinio traukinio protėviai?

Skaitydamas tekstą „Ar žinojai, kad...“

Pirmą kartą geležinkelis miestuose atsirado XVII–XVIII amžiuje. Karietą išilgai bėgių tempė kučerio varomas arklys. Žmonės šį geležinkelį vadino „konka“.

Rusijoje pirmąjį garvežį išrado meistrai Čerepanovai (tėvas ir sūnus Jefimas bei Mironas) 1934 m.

Tai buvo maži ir gremėzdiški lokomotyvai su keturiais ratais ir kaminu, kurio ilgis siekė žirafos kaklą.

Bet jie ėjo bėgiais

labai judrus ir gali vilkti

sunkesnis nei 3 tonos krovinys.

Geležinkelis buvo nutiestas Nižnij Tagile.

Bėgiai buvo nutiesti tik 800 metrų.

Tai buvo pirmasis geležinkelis mūsų šalyje.

Tokie traukiniai geležinkeliuose veikė iki XX amžiaus šeštojo dešimtmečio.

TRAUKINIS PERGALĖS 1945 m

Laikui bėgant jie pradėjo tiesti geležinkelio bėgius visoje šalyje. Buvo keičiami lokomotyvai ir vagonai, tobulinami jų mechanizmai. Vienas iš naujausių pasiekimų – greitasis traukinys Sapsan, vežantis žmones tarp Maskvos ir Sankt Peterburgo.

  • Kodėl žmonės kuria traukinius?
  • Kokie yra traukiniai?
  • Kaip įrengtas geležinkelis?

Kodėl reikalingi traukiniai?

Traukiniai geležinkeliuose važiuoja lygiais metaliniais bėgiais, kurie yra patogesni nei įprasti keliai. Vagonams su keleiviais ar kroviniais gabenti naudojami lokomotyvai (varikliai ant ratų). Vienas lokomotyvas gali tempti daug tūkstančių tonų sveriantį traukinį.
Priemiestiniais traukiniais į darbą ir iš jo vežama daug keleivių. Europoje ir Japonijoje plačiai naudojami greitieji traukiniai, kurių greitis siekia apie 300 km/val.

Greitasis traukinys


Prekiniai traukiniai gabena krovinius. Jie skirti nešioti įvairios medžiagos, ypač nafta, chemikalai ir kt. Kai kurių prekinių traukinių ilgis siekia 500 metrų, o kartais jiems pajudinti prireikia kelių lokomotyvų. Vienas ilgiausių krovininių traukinių buvo pagamintas Pietų Afrikoje. Jį sudarė 660 vagonų, kurių ilgis 7 km.
Prieš išsiunčiant prekinius traukinius į kelią, skirstymo aikštelėse formuojami ilgi traukiniai. Čia sujungiami vagonai su prekėmis, vežančiomis į skirtingas vietas. Automobiliai klasifikuojami, tada išskirstomi skirtingose ​​trasose. Ten jie laukia, kol bus prikabinti prie lokomotyvo.

Keleivinių traukinių vagonai

Prekinių traukinių vagonai

Ilgiausias kelias, kurį galima nuvažiuoti vienu traukiniu, eina per visą Rusiją – didžiausią pasaulio valstybę. Transsibiro geležinkelis prasideda Rusijos sostinėje Maskvoje, kerta Sibiro lygumos platybes ir pasiekia Ramiojo vandenyno pakrantėje esantį Vladivostoką. Linija apima apie 9300 km tik Rusijos teritorijoje. Viena atšaka jungia Maskvą su Kinijos sostine Pekinu. Pirmosios kelionės garvežiais Transsibiro geležinkeliu truko mažiausiai dvi savaites. Šiandien kelionė iš Maskvos į Vladivostoką elektriniais ir dyzeliniais lokomotyvais trunka šešias su puse dienos.

Ateityje traukiniuose bus galima panaudoti magnetinės levitacijos reiškinį. Maglev traukiniai neliečia bėgių. Jie juda magnetiniame lauke, todėl praktiškai nekelia triukšmo. Kelios iš šių mašinų jau buvo išleistos. „Maglev“ traukiniai Vokietijoje ir Japonijoje pasiekė apie 500 km/val.

MBOU Ostrovjanskajos vidurinė mokykla

mokytojas: Sergejeva L.M.

Aplinkinio pasaulio pamokos santrauka 1 klasėje

pagal EMC "Rusijos mokykla"

Pamokos tema: Kodėl mums reikia traukinių?

Pamokos tipas: naujos medžiagos mokymasis.

Tikslas: Suformuoti vaikams idėją apie traukinius ir geležinkelį.

Užduotys:

išaiškinti ir susisteminti mokinių mintis apie traukinių paskirtį; dėl geležinkelio tiesimo;

atlikti užduotis grupėse pagal vadovėlio informaciją

Planuojami rezultatai:

Tema:

nustatyti traukinių paskirties vietą;

klasifikuoti traukinius pagal paskirties vietą;

žinoti geležinkelį

Asmeninis:

nustatyti asmeninę pamokos temos studijavimo prasmę;

parodyti holistinį požiūrį į supantį pasaulį

Metasubjektas :

Reguliavimo: suprasti pamokos ugdomąją užduotį, stengtis ją atlikti, ugdyti gebėjimą dirbti grupėje ir savarankiškai, padėti draugui, vertinti savo pasiekimus pamokoje;

Komunikabilus : formuoti gebėjimą apibendrinti, daryti išvadas, rasti šablonus, ištraukti informaciją iš diagramos, atlikti abipusį patikrinimą;

pažinimo : lavina atmintį, loginį mąstymą ir kalbą, ugdo pažintinį susidomėjimą.

Įranga: Vadovėlis: Pleshakov A.A. “ Pasaulis 1 klasė“, kompiuteris, elektroninis vadovėlio „Pasaulis aplink mus“ priedas, multimedijos projektorius, pristatymas „Kam mums reikalingi traukiniai?“, daina „Mes einame, einame, einame ...“, vaizdo klipas „Rusijos geležinkeliai“ , vaikų geležinkelis.

Vaikams: vadovėliai, pagalbos lapai, vokai su medžiagomis iš aplikacijos, klijai, šviesoforai, emocijos apmąstymams.

Mokytojo veikla

Studentų veikla

. Laiko organizavimas

Šiandien pamokoje turime daug svečių. Pasveikink juos ir nusišypsok. Šypsokitės vienas kitam – padovanokite gerą nuotaiką. Atsisėskite.

II. Motyvacija mokymosi veiklai.

Pradedame aplinkinio pasaulio pamoką.

Kaip vadinasi sekcija, kurią studijuojame?

Ar manote, kad šiandien pamokoje išmoksite ką nors naujo?

Tu esi pasiruošęs?

Noriu palinkėti sėkmės.

Mūsų pamokos šūkis:

III . Žinių atnaujinimas

Taigi kartu su Skruzdėliu ir Išmintingu vėžliu ir toliau atrandame naujų žinių.

Vieną dieną, grįžusi namo, Skruzdė išgirdo ginčą tarp 2 žmonių:

Šalia sodo 2 vairuotojai

Įsitraukė į rimtą ginčą

Kieno automobilis naujausias

Kuris stipresnis ir greitesnis

Kurių, kaip saulė šviečia

Ir kaip plunksna skrenda...

Skruzdėlė klausėsi, klausėsi šio argumento ir galvojo:

„Kam mums reikia automobilių?

Padėkime Skruzdėlių klausimui rasti atsakymą į jį!

1. Automobilis yra sausumos transporto priemonė.

2. Šiuolaikinis automobilis pripildytas anglies.

3. Variklis vadinamas „automobilio širdimi“

4. Benzinu varomos transporto priemonės labai teršia orą.

5. Mikroautobusas, autobusas, troleibusas veža keleivius.

6. Automobilis yra vienintelė transporto priemonė, galinti vežti keleivius ir krovinius.

Taigi, išsiaiškinome, kad be automobilio keleivius ir krovinius gali vežti ir kitos transporto rūšys.

Įdomu sužinoti ką?

IV. Ugdymo užduoties išdėstymas.

1) – Kartą Skruzdėlė pamatė įdomų automobilį ir užminė apie tai mįslę. Pabandykite atspėti:

Koks stebuklas Štai automobilis!
Šimtas ratų! Kur yra padangos?
Skubėdamas plieniniu keliu.
Kviečia važiuoti
.

Ar norėtum važiuoti? Sėsk tiesiai, eime.

Koks čia traukinys?

Ar yra tikrų traukinių?

Kas matė traukinius? kur?

Kas iš jūsų keliavo traukiniu?

Ar atspėsite, apie ką šiandien bus pamoka?

Vaikinai, pasakykite man, prašau, be ko negalėtume pradėti pamokos?

Atsiverskite vadovėlius p.62, suraskite Skruzdėlę, kartu su juo nustatykite pamokos mokymosi užduotį.

V. Naujų žinių atradimas.

Atspėk mįsles ir sužinosi, kas yra traukiniai?

1) Esu bet kuriuo metų laiku

Ir bet kokiu blogu oru

Labai dažnai bet kurią valandą

Nuvesiu tave po žeme.

Pagalvokite, kam skirti metro traukiniai?

Dideliuose miestuose, kuriuose gyvena daugiau nei milijonas žmonių, troleibusai, autobusai ir tramvajai nespėja vežioti žmonių po miestą. Todėl dideliuose miestuose jie tiesia požeminius geležinkelius – metro. Metro yra daug patogesnis nei kitų rūšių viešasis transportas. Lengvi, erdvūs vagonai per trumpą laiką perveža keleivius iš vieno miesto galo į kitą. Metro statomas 15–20 m gylyje, tad lekiančių automobilių triukšmas niekam netrukdo. Metro stotys Maskvoje ir Sankt Peterburge yra labai gražios ir atrodo kaip pasakų rūmai. Judantys laiptai – eskalatorius – pristato žmones į metro traukinius.

2) Pro giraitę, pro Jarą

Skuba be dūmų, skuba be garo

lokomotyvo sesuo

Kas ji?

Spėkite, kam skirtas elektrinis traukinys?

Traukiniu galite išvykti iš miesto, netoli nuo namų. Tie, kurie turi vasarnamius, dažnai naudojasi šia transporto rūšimi. Elektrinių traukinių sudėtį dažniausiai sudaro 10 vagonų (gali būti nuo 4 iki 12). Vairuotojams priekiniuose (galiniuose) automobiliuose įrengtos kabinos su reikiama valdymo įranga ir valdymo įrenginiais.

3) aš ėjau į žalias namas

Išbuvau jame daugiau nei dieną.

Šis namas pasirodė

Tolimame mieste kitas.

Pagalvokite, kam skirtas tolimojo susisiekimo traukinys?

Traukiniu keliauti į tolimą miestą nepatogu. Kelionė ilga, patogumų nėra, todėl keleiviai perka bilietus į tolimojo susisiekimo traukinius. Tolimojo susisiekimo traukiniuose yra krantinės, tualetai, valgomieji vagonai. Kiekvienas automobilis turi konduktorių, kuris aptarnauja jo automobilio keleivius.

- Norėdami sužinoti kito traukinio pavadinimą, turite užpildyti galvosūkį.

4) pati geležis,

geležinis kelias,

Pats bėga

Ir naudingas krovinys

Bėga paskui jį

Ir žemė po juo dreba.

Kam skirti krovininiai traukiniai?

VI. Pirminis tvirtinimas.

1) Darbas su vadovėlio tekstu

Patikrinkime ar teisingai nustatėme keleivinių traukinių paskirties vietą. Atsiverskite vadovėlius 90 psl.

2) Darbas su traukinių nuotraukomis.

Pažiūrėkite nuotraukas (vaikai turi traukinių nuotrauką) ir pasakykite, į kokias 2 grupes galime suskirstyti visus traukinius? Kodėl?

VII. Fizminutka.

VIII. Darbo pamokos tema tęsinys

1) Atsakymai į klausimus:

Vaikinai, atsakykite į klausimą: koks traukinys Skruzdė važiuos į šalį?

Kokiu traukiniu Skruzdė važiuos į muziejų?

Vasarą galbūt vienas iš jūsų eis su tėvais pailsėti prie jūros. Kokiu traukiniu važiuosite?

2) Darbas grupėse

Vaikinai, padėk skruzdėlių klausimui tai išsiaiškinti,

kas vairuoja traukinius, kas vairuoja traukinį ir kaip veikia geležinkelis?

Kodėl jums reikia lokomotyvo traukiniui?

Kas yra vagonas? Kas yra vagonai?

3) Darbas su padalomąja medžiaga: „Sukurk traukinį“

(Lakštai iškabinti lentoje.)

Paimkite nuotraukas į vokus ir surinkite traukinius.

Patikrinkite savo bendražygių darbą. Įvertinkite darbą „šviesoforo“ pagalba.

Kuo skiriasi keleiviniai ir prekiniai traukiniai? (skirtingi vagonai )

- Kas yra geležinkelis?

(bėgeliai ir pabėgiai)

Spėkite, kas yra bėgiai, pabėgiai?

Rasti ant lapų – padėjėjų žodžius bėgiai, pabėgiai.Geležinkelis - tai plieninė siaura sija, kuria riedėdami juda vagonų ratai.

Bėgiai guli ant pabėgių – medinių arba betoninių sijų, nutiestų skersai geležinkelio bėgių. Jie reikalingi bėgiams palaikyti.

3). Darbas su vadovėliu .

Apsvarstykite diagramą p. 91

Kokius žodžius girdėjote ir ar juos suprantate?

Kokių žodžių nesupranti? (viadukas, tunelis, užtvara)

4) Žaidimas „Padėk skruzdėlių klausėjui ištaisyti klaidas“

5). Darbas su vadovėliu. Geležinkelio istorija.

Sužinojome, kaip išdėstyti traukiniai ir geležinkelis, kaip jie atrodo. Ar žinote, kada atsirado pirmasis geležinkelis?

Paskaitykime tekstą p.63. ("Ar tu tai žinai….)

6). Mokytojo istorija.

– Vaikinai, ar jums įdomu, kokie buvo šiuolaikinio traukinio protėviai?

Pirmą kartą geležinkelis miestuose atsirado XVII–XVIII amžiuje. Karietą išilgai bėgių tempė kučerio varomas arklys. Žmonės šį geležinkelį vadino „konka“.

Rusijoje pirmąjį garvežį išrado meistrai Čerepanovai (tėvas ir sūnus Jefimas ir Mironas).

Tai buvo maži ir gremėzdiški lokomotyvai su keturiais ratais ir kaminu, kurio ilgis siekė žirafos kaklą. Bet jie ėjo bėgiais labai greitai ir galėjo tempti sunkesnį nei 3 tonų krovinį.

Geležinkelis buvo nutiestas Nižnij Tagile. Bėgiai buvo nutiesti tik 800 metrų. Tai buvo pirmasis geležinkelis mūsų šalyje.

Tokie traukiniai geležinkeliuose veikė iki XX amžiaus šeštojo dešimtmečio.

Garsiausias traukinys Rusijos istorijoje buvo traukinys, 1945 m. birželį iš Vokietijos į Maskvą atvežęs pergalingus karius.

Laikui bėgant jie pradėjo tiesti geležinkelio bėgius visoje šalyje. Buvo keičiami lokomotyvai ir vagonai, tobulinami jų mechanizmai. Vienas iš naujausių pasiekimų – greitasis traukinys Sapsan, vežantis žmones tarp Maskvos ir Sankt Peterburgo.

7) Darbas su vadovėliu p.63

- Naudodamiesi informacija, pasakykite, kas parodyta sename paveikslėlyje ir šiuolaikinėje fotografijoje.

IX . Atspindys.

Kokia buvo tavo mėgstamiausia veikla pamokoje?

Kokia užduotis sukėlė problemų? Kodėl?

Ką naujo išmokote pamokoje?

Pakartok, kur kasdieniame gyvenime galime pritaikyti įgytas žinias?

X . Apibendrinant pamoką.

Ar atsakėme į pagrindinį pamokos klausimą: „Kam mums reikalingi traukiniai?

Kokius atradimus padarėte klasėje?

Sveiki atvykę į svečius

Kodėl ir kodėl

Taip

Viskas susitvarkys!

Darbas kaip šviesoforas

+

-

+

+

+

-

Taip

traukinys

Jie dainuoja dainą "Mes einame, mes einame, mes einame ..."

žaislas

Taip

apie traukinius

be tikslo

skaitymo problema p.62

metro traukinys

vaikų atsakymai, spektaklis

elektrinis traukinys

vaikų atsakymai, spektaklis

Tolimojo susisiekimo traukiniai

(vežti žmones į mažus atstumas nuo miesto)

vaikų atsakymai, spektaklis

Grupinis darbas

Prekinis traukinys

Teksto skaitymas

Grupinis darbas

1.sausumos transportas ir požeminis transportas

2. krovinys ir keleivis

Vaikų atsakymai

(anttraukinys)

(metro traukinys)

(Tolimojo susisiekimo traukiniai)

Tai stiprus žmogus, tempiantis vagonus.

Keleivis, krovinys

dirbti grupėse ant lapų

Darbas su lapais – asistentai

Vika, tunelis, užtvara

Teksto skaitymas balsu 63 psl

Vaikai taiso klaidas, 1 dirba kompiuteriu su elektronine programa.

Klasė: 1

Tikslas: Suformuoti vaikams idėją apie traukinių ir geležinkelių paskirtį ir struktūrą.

Užduotys:

  1. Supažindinti su traukinių rūšimis, paskirtimi ir išdėstymu; formuoti idėjas apie geležinkelių sandarą ir paskirtį, apie šioje srityje dirbančių žmonių profesijas, supažindinti su geležinkelio raidos istorija, vaikų geležinkelio paskirtimi.
  2. Ugdyti domėjimąsi technologijomis; ugdyti monologinę kalbą ir fantaziją, gebėjimą klasifikuoti, apibendrinti ir daryti išvadas.
  3. Ugdyti pagarbą tėvų profesijoms, patriotiškumą.

Planuojami rezultatai: mokiniai išmoks paaiškinti traukinių paskirtį; kalbėti apie geležinkelio statybą.

Įranga: Vadovėlis: Pleshakov A.A. „Pasaulis aplink 1 klasę“, darbaknygė, kompiuteris, daugialypės terpės projektorius, pristatymas, elektroninis vadovėlio priedas.

Vaikams: Vadovėliai, darbo sąsiuviniai, suskaldytos figūrėlės, vokeliai su medžiagomis ir aplikacijomis, klijai, „šviesoforas“.

Per užsiėmimus

aš.Laiko organizavimas.

Šiandien pamokoje turime daug svečių. Pasveikink juos ir nusišypsok. Šypsokitės vienas kitam – padovanokite gerą nuotaiką. Atsisėskite.

II. Motyvacija mokymosi veiklai.

- Pradėkime aplinkinio pasaulio pamoką.

Kaip vadinasi sekcija, kurią studijuojame? ( Kodėl ir kodėl).

Ar manote, kad šiandien pamokoje išmoksite ką nors naujo? Tu esi pasiruošęs?

- Noriu palinkėti sėkmės. Perskaitykime šios pamokos šūkį: (lentoje)

Viskas susitvarkys!

III.Žinių atnaujinimas.

Apie ką kalbėjome paskutinėje pamokoje?

Kodėl žmonės kūrė automobilius?

- Kokie automobiliai?

Kokius darbus dirbote namuose? (klijuotas automobilio modelis)

- Pakartokime automobilio įrenginį (Vienas mokinys dirba su elektroniniu

vadovėlio priedas , likusieji yra jų modeliuose.)

IV.Ugdymo užduoties išdėstymas.

1) - Skruzdėlė mums užminė mįslę:

Koks stebuklas Štai automobilis!
Šimtas ratų! Kur yra padangos?
Skubėdamas plieniniu keliu.
Kviečia važiuoti. ( traukinys) (2 skaidrė)

2) - Pažiūrėkite į nuotraukas ir pasakykite, kas čia nereikalinga. Kodėl? ( 3 skaidrė)

Kas matė traukinius? kur?

Kas iš jūsų keliavo traukiniu?

– Kokia šios dienos pamokos tema?

- Vaikinai, Skruzdė prašo jo padėti. Jis yra mieste ir nusprendė išvykti į kaimą.

Kokiu traukiniu jis turėtų važiuoti? Parodyk man numerį.

– Ir išmintingas Vėžlys didmiestyje nusprendė apsilankyti muziejuje. Ar ji gali važiuoti traukiniu? Kuris?

- Mes turime skirtingos nuomonės. Ką turėtume daryti? (išrūšiuoti)

– Kokias užduotis sau keliame?

- Tęskite sakinius: ( skaidrė 4)

išmok paaiškinti…(traukinio užduotis)

Išmok atskirti...(pagrindiniai traukinių tipai)

– Patikrinkime, ar teisingai nustatėme pamokos temą ir tikslus. Atidaryti naudojant. 62, perskaitykite temą ir užduotis.

v.Naujų žinių atradimas.

1. Darbas su vadovėliu

Apsvarstykite brėžinius p. 62 vadovėliai. Skaitykite antraštes. Papasakokite apie traukinių paskirtį.

2. Mįslių spėjimas:

– Esu bet kuriuo metų laiku
Ir bet kokiu blogu oru
Labai greitas po žeme
Nuvesiu tave po žeme. ( metro traukinys) (5 skaidrė)

– Didžiuosiuose miestuose, kuriuose gyvena daugiau nei milijonas žmonių, troleibusai, autobusai ir tramvajai nespėja vežioti žmonių po miestą. Todėl dideliuose miestuose jie tiesia požeminius geležinkelius – metro. Metro yra daug patogesnis nei kitų rūšių viešasis transportas. Lengvi, erdvūs vagonai per trumpą laiką perveža keleivius iš vieno miesto galo į kitą. Metro statomas 15–20 m gylyje, tad lekiančių automobilių triukšmas niekam netrukdo. Metro stotys Maskvoje ir Sankt Peterburge yra labai gražios ir atrodo kaip pasakų rūmai.( skaidrė 6) Žmonės į metro traukinius pristatomi judančiais laiptais – eskalatoriumi.

Apie kokį traukinį pasakojama ši mįslė?

Pro giraitę, pro Jarą
Skuba be dūmų, skuba be garo
lokomotyvo sesuo
Kas ji? ( traukinys) (7 skaidrė)

Kam skirti elektriniai traukiniai? ( priemiestiniai traukiniai) (veža žmones mažais atstumas nuo miesto)

Dabar atspėk kitą mįslę:

Nuėjau į žalią namą
Išbuvo jame daugiau nei dieną.
Šis namas pasirodė
Tolimame mieste kitas. (tolimųjų reisų traukinys) (8 skaidrė)

Kam skirti šie traukiniai?

- Klausyk kitos mįslės:

Žemė dreba, stiprus žmogus bėga,
Jis traukia kartu
Vagonai su anglimi ir brangiu benzinu . (prekinis traukinys) (9 skaidrė)

3. Darbas su vadovėlio tekstu– Patikrinkime, ar teisingai nustatėme keleivinių traukinių paskirties vietą. Atsiverskite vadovėlius 90 psl.

- Perskaityk tekstą.

4. Siužeto peržiūra iš elektroninės aplikacijos į vadovėlį.

VI. Pirminis tvirtinimas.

– Grįžkime prie klausimo: kokiu traukiniu Skruzdė važiuos į šalį? (ant traukinys) (10 skaidrė)

Kokiu traukiniu Pelėda važiuos į muziejų? (metro traukinys)

– Vasarą galbūt vienas iš jūsų eis su tėvais pailsėti prie jūros. Kokiu traukiniu važiuosite? (Tolimojo susisiekimo traukiniai)

– Vaikinai, kuo skiriasi keleivinių ir prekinių traukinių vagonai? (studentas atsako)

11, 12 skaidrės

5 .Dirbti porose.

Kaip įrengtas geležinkelis? Pagalvokite apie tai, aptarkite poromis. (Mokinys atsako) ( 13, 14 skaidrės)

6. Darbas su vadovėliu.

- Pažiūrėkite į diagramą p. 91. ( 15 skaidrė)

Kokių žodžių nesupranti? ( Vika, tunelis, užtvara – čiuožyklos 16, 17, 18, 19)

Mūsų kaimo ribose yra ir geležinkelio pervaža. Kaip tai sutvarkyta?

7. Darbas su vadovėliu. Geležinkelio istorija.

– Sužinojome, kaip išdėstyti traukiniai, geležinkelis, kaip jie atrodo. Ar žinote, kada atsirado pirmasis geležinkelis?

- skaitykime tekstą p.63. ("Ar tu tai žinai….)

8. Mokytojo pasakojimas.

– Rusijoje pirmąjį garvežį išrado meistrai Čerepanovai (tėvas ir sūnus Jefimas ir Mironas).

Tai buvo maži ir gremėzdiški lokomotyvai su keturiais ratais ir kaminu, kurio ilgis siekė žirafos kaklą. Bet jie ėjo bėgiais labai greitai ir galėjo tempti sunkesnį nei 3 tonų krovinį. (20, 21 skaidrės)

Geležinkelis buvo nutiestas Nižnij Tagile. Bėgiai buvo nutiesti tik 800 metrų. Tai buvo pirmasis geležinkelis mūsų šalyje. (22, 23 skaidrės) Pėstieji lipo į lėtai važiuojančias transporto priemones. ( 24 skaidrė) Ir jie galėjo lengvai išlipti kelyje. Laikui bėgant jie pradėjo tiesti geležinkelio bėgius visoje šalyje. Buvo keičiami lokomotyvai ir vagonai, tobulinami jų mechanizmai. Vienas iš naujausių greitųjų traukinių „Sapsan“, vežančio žmones tarp Maskvos ir Sankt Peterburgo, pasiekimų. 25 skaidrė)

9. Savarankiškas darbas sąsiuvinyje. Abipusis patikrinimas. Abipusis vertinimas.

– Atidarykite 42 p. Kas čia parodyta? (Lokomotyvai.)

Kodėl traukiniui reikalingas lokomotyvas? ( Tai stiprus žmogus, traukiantis vagonus)

– Ko čia trūksta? ( vagonai)

Paimkite nuotraukas į vokus ir surinkite traukinius.

- Patikrinkite pagal standartą .(26 skaidrė) Patikrinkite savo kambario draugo darbą. Įvertinkite jo darbą „šviesoforo“ pagalba.

Kuo skiriasi keleiviniai ir prekiniai traukiniai? ( skirtingi vagonai)

10. Supažindinimas su profesijomis.

– Vaikinai, ar traukiniai bėgiais važiuoja patys? Vairuotojas vairuoja automobilį, bet kas vairuoja traukinius? Kokios profesijos dirba geležinkelyje?

– Gyvename netoli Belogorsko miesto, kur yra didelė geležinkelio stotis (27 skaidrė). Iš čia traukiniai išvyksta įvairiomis kryptimis. Yra geležinkelio stotis, lokomotyvų depas ir kiti padaliniai.

– Mūsų klasėje yra vaikų, kurių tėvai dirba trasos meistru, vairuotojo padėjėju, inspektoriumi, konduktoriumi. Pasiklausykime jų istorijų. (Studentų pasakojimai kartu su skaidrėmis su nuotraukomis.)

11. Vaikų geležinkelis.

- Ir ką tu galvoji. Ar vaikai gali vairuoti traukinius?

Kai kuriuose mūsų šalies miestuose: Maskvoje, Sankt Peterburge, Nižnij Novgorode, Irkutske, Novosibirske ir kt., yra vaikų geležinkeliai. (28 skaidrė). Jie dirba vasaros laikas ir juos aptarnauja tik moksleiviai: konduktoriai, mašinistai, auditoriai yra vaikai. (29–32 skaidrės)

Mūsų Amūro regione yra tokia nuostabi vieta – Svobodny mieste jau daugiau nei 70 metų veikia mažasis Trans-Baikalo geležinkelis. Tai ilgiausia iš visų vaikų trasų Rusijoje. Jei turite galimybę, aplankykite tokį kelią ir susipažinkite su jo darbu.

Tuo tarpu galite rasti informacijos internete, papasakokite mums kitoje pamokoje ir nupieškite vaikų geležinkelį sąsiuvinyje p. 43.

VII. Atspindys.

(33 skaidrė)

Kodėl žmonės kuria traukinius?

- Kokie traukiniai?

Kaip įrengtas geležinkelis? ( geležinkelis drobė, tuneliai, estakados, perėjos ...)

VIII. Apibendrinant.

– Ar atsakėme į pagrindinį pamokos klausimą: „Kam mums reikalingi traukiniai?

Kokius atradimus padarėte klasėje?